reklama

Česko podle listu Denník N na rozdíl od Slovenska dlouho působilo jako "standardní" země. "Tyto volby jsou první, kdy i v Česku skutečně jde o zachování demokratického systému. Hrozí vznik vlády, které bude dominovat něco, co ani není politickou stranou, ale majetkem jednoho muže, který prakticky o všem lže, má temnou minulost, používá mafiánské praktiky a nemá žádné zábrany," napsal list na svém webu o Babišovi a jeho hnutí.

List Pravda napsal, že volby podle všeho vynesou Andreje Babiše a jeho hnutí ANO na vrchol. "Otázka nezní, zda Česko bude mít trestně stíhaného premiéra, ale koho tento člověk na vrchol vyzdvihne s sebou," uvedl list.

Deník poukázal na oslabení tradiční pravice i levice a na nástup nových fenoménů, mezi které zařadil Babiše, Tomia Okamuru a jeho hnutí SPD, jakož i Piráty. "Jejich společným znakem je, že berou hlasy nalevo-napravo. (...) Kolaps ODS a lidovců umožnil Babišovi vyrůst mezi velké hráče. Pád ČSSD mu umožní vládnout," napsala Pravda.

"Vytlačit zhoubný vliv Babiše od moci je nepochybně zdravá priorita. Jen by přitom takzvané standardní strany neměly ztrácet ze zřetele, že scénáře s Babišem jsou sice ošklivé, skutečně fatální by ovšem pro Česko bylo až (spojení) ANO-KSČM-Okamura," napsal list Sme k oznámení některých stran, že vylučují koalici s ANO.