Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Islamofobie v Británii: Muži čelí kvůli svému vzhledu útokům, prý vypadají jako muslimové

Muslim
Muslim
Foto: Pixabay

Londýn - Muži to ve Velké Británii nemají asi lehké. Pokud jsou trochu tmavší pleti nebo mají vousy, většina je hází to jednoho pytle s muslimskými uprchlíky, i když jsou už po několik generací praví Britové. Nedávná studie ukázala, že tito muži čelí každodenním vulgárním nadávkám a pokřikování, nenávistným pohledů a někdy i fyzickému násilí.

Někteří dotazovaní popisovali, jak měli v poštovních schránkách zvířecí hnůj, běžně jim taky někdo rozbíjí přízemní okna v domě. Jiní zase řekli, že je často lidé nazývají teroristy, či je dávají do souvislosti s Islámským státem kvůli tomu, že mají vousy a tmavší pleť. Respondenti přitom potvrdili, že islámskou víru nikdy nevyznávali.

Slovní, psychické i fyzické útoky se ve Spojeném království rozmáhají po evropských teroristických útocích a referendu o Brexitu. "Přestože se jedná o nedorozumění kvůli barvě platí, islámofobie by se neměla na prvním místě vůbec říct," tvrdil profesor kriminologie Imran Awan, který je i spoluautorem studie. Podle něj se ve společnosti rozmáhají zejména stereotypy a předsudky.

Výzkum proběhl mezi muži od 19 do 59 let, autoři vybírali účastníky z řad Afričanů, Evropanů i Asiatů. Byli mezi nimi příznivci hinduismu, křesťané i ateisté. Útoky se stupňují zejména po krizových událostech, jako jsou teroristické útoky. Jeden z korespondentů uvedl, že mu na sociální sítě chodí od cizích lidí vzkazy, že nastal čas vykopnou všechny muslimy. Další zase uvedl, že během referenda o Brexitu na něho pokřikovali, že nastal čas zúčtování a ať táhne se svými lidmi domů.

"Pokaždé, když na světě dojde k teroristickému útoku, stupňuje se násilí vůči mně i mé rodině," řekl výzkumníkům svědek. Jiné dodává, že nenávistná aktivita na sociálních sítích se rozmohla po zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Americká hlava státu tak svým anti-migračním a anti-muslimským postojem ovlivňuje lidi po celém světě.

"Trump skutečně změnil vše. Lidi vážně přemýšlejí o tom, že zakážou muslimům vstup na území Spojených států, to by si před pěti lety nikdo nedovolil," přemýšlí účastník výzkumu. Sám se svěřil s tím, že kvůli vousům vyvolává v lidech pocit, že je muslim. Ve skutečnosti není. Není ani katolík, sám se považuje za ateistu.

Studia odhalila, že kromě občasných fyzických útoků zažívají muži s "muslimskou" podobou zejména psychickou a emoční zátěž. I když žijí ve Spojeném království několik generací a jsou právoplatnými britskými občany, současná situace ubližuje jim i jejich známým.

Témata:  Velká Británie Islám diskriminace

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.