Brusel - Dnes začal v Bruselu další z řady summitů EU. Na programu jsou brexit, digitalizace a vztahy s Tureckem. Šéfové států a vlád se ale budou věnovat především otázce spolupráce se třetími zeměmi, například v Africe.
Dvoudenní summit začíná diskusí o migraci, ovšem kvůli výrazně nižším číslům příchozích v odlišné atmosféře, než tomu bylo například v loňském roce.
Český premiér Bohuslav Sobotka to při příchodu komentoval připomínkou, že Evropa začala financovat na severu Afriky řadu aktivit, včetně například podpory libyjské pobřežní stráže. "A je velmi důležité, aby to takto fungovalo i v příštích letech a abychom preventivně čelili migračním tlakům. Evropa musí být v těchto oblastech trvale přítomna a to vyžaduje nasazení všech členských zemí," připomněl český premiér.
Praha je v tomto ohledu příkladná, nedávno přispěla do příslušného fondu skoro milionem eur, v té chvíli to bylo více, než kolik dali například Němci. Účastníci by dnes měli v závěrech schůzky kromě jiného zdůraznit své odhodlání zajistit v tomto ohledu dostatečné a trvalé financování v letošním roce i dalším období.
Šéfka unijní diplomacie Federica Mogherinová novinářům řekla, že Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) s unijní podporou zorganizovala už okolo 14.000 dobrovolných návratů migrantů, kteří uvízli v Libyi a Nigeru, zpět do jejich původních zemí.
Návrh závěrů také zmiňuje potřebu dalšího sbližování unijních zemí při práci nad reformou evropského azylového systému. Podle Sobotky se v tomto ohledu mění atmosféra a klesá důraz na potřebu trvalých migračních kvót. "Ty mají čím dál tím menší podporu v rámci EU," podotkl s tím, že v této věci by neměla diskuse nějak příliš eskalovat.
Součástí debat o migraci jsou i vztahy s Tureckem. Právě dohoda s touto zemí přispěla k uzavření takzvané balkánské migrační trasy, tedy bodu obratu v migrační krizi minulých let.
Vztahům s Tureckem bude věnována především samostatná diskuse při pracovní večeři, na tématu trvalo v minulých týdnech hlavně Německo. Jeho kancléřka Angela Merkelová dnes při příchodu dala opět najevo z dění v Turecku znepokojení. Připomněla, že v zemi bylo nedávno zatčeno několik německých občanů.
Český premiér Bohuslav Sobotka řekl, že situace v Turecku budí znepokojení oprávněně a tamní dění podle jeho názoru hraničí se závazky, které na sebe země vzala. "Znepokojení z vnitropolitických důvodů je na místě," řekl.
Summit EU se dnes bude zabývat také tématem digitální Evropy a posilováním obranné spolupráce unijních zemí. EU by měla také opět potvrdit, že jasně podporuje nukleární dohodu s Íránem, kterou má za klíčovou pro bezpečnost Evropy i regionu.
Témata: EU, uprchlíci, Bohuslav Sobotka
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40