reklama
Stopka dotacím pro Agrofert! Žádné peníze během vyšetřování Babiše - anotační obrázek
Stopka dotacím pro Agrofert! Žádné peníze během vyšetřování…

Na dnešní návštěvě Bruselu předseda lidové strany ÖVP Kurz podle agentury APA zdůraznil, že jeho vláda bude proevropská.

"Považujeme se za předmostí Evropské unie," řekl o alpské republice Kurz. "Chci úzce spolupracovat s Německem a Francií a s dalšími státy. Zároveň chci mít dobré vztahy s východní Evropou. Cílem je napětí v Evropské unii zmírnit a ne zvětšit," uvedl.

Kurz k tomu dodal, že pokud Rakousko, které leží v geografickém srdci Evropy, bude k jednotě unie moci nějak přispět, tak to učiní. "To ale neznamená přistoupení k visegrádským státům," vysvětlil.

O rakouském členství ve V4 mluvil v předvolební kampani také šéf Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache. Jeho strana, kterou kritici označují za pravicově populistickou, skončila ve volbách třetí a předpokládá se, že by mohla s ÖVP vytvořit vládní koalici. FPÖ se o připojení Vídně k visegrádskému uskupení již neúspěšně pokoušela, loni v říjnu ale požadavek svobodných odmítl rakouský parlament. Rakousko by jako člena V4 rád viděl například český prezident Miloš Zeman.

1 komentář (Poslední 20.10. 07:49) Napište svůj názor

reklama