reklama

Původně se odhadovalo, že požár zničil 5700 domů, po opětovném prozkoumání odlehlých venkovských regionů však jejich počet stoupl na 6900. K tomu je třeba přičíst hospodářská stavení, automobily, zařízení farem i lodě. Předběžná suma, kterou zveřejnila agentura Reuters, vychází z hlášení pojistných událostí osmi největším pojišťovnám.

Hasičům se již podařilo postup požárů zastavit a desetitisícům lidí už byl povolen návrat domů. Ze 100.000 evakuovaných obyvatel zůstává mimo své domovy více než 15.000 osob.

Požáry si vyžádaly 42 mrtvých. V roce 1933 zemřelo 29 osob při požáru v Los Angeles, požár v Oaklandu v roce 1991 si vyžádal 25 životů. Požár v Oaklandu je navíc považován za nejhorší co do výše škod. Vyjádřeno v dnešní hodnotě dolaru plameny tehdy podle AP způsobily škody za 2,8 miliardy dolarů (61 miliard korun).

Kalifornský guvernér Jerry Brown vydal ve středu dekret, který urychlí obnovu poškozených oblastí. Brown rovněž vyšel vstříc vinařům, na které nynější katastrofa těžce dolehla. Výrobci vín, kteří se s živlem potýkali, tak nyní mohou přestěhovat své degustační prostory, aby mohli v komerční činnosti nadále pokračovat. Guvernérův dekret rozšířil i zákaz neúměrného zvyšování cen v postižených regionech. Zákaz šroubování cen původně platil po dobu stavu nouze, nyní zůstává v platnosti do dubna 2018.

reklama