Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Británii se vydražil dopis z Titaniku za rekordních 126 tisíc liber

"Nepotopitelný" Titanic
Foto: INT

Londýn - Zatím poslední nalezený dopis napsaný na Titaniku před jeho potopením byl v sobotu v Londýně vydražen za rekordních 126.000 liber (asi 3,6 milionu Kč).

Je to dosud nejvyšší částka za korespondenci ze slavného zaoceánského parníku, uvedla agentura Reuters. Alexander Oskar Holverson, který plul na lodi s manželkou a patřil mezi oběti, napsal vydražený dopis 13. dubna 1912, tedy den před tím, než luxusní plavidlo narazilo do ledovce.

"Vše je v pořádku, v New Yorku budeme ve středu dopoledne," napsal Holverson optimisticky na dopisním papíře s hlavičkou Titaniku. Jeho psaní se považuje za jedno z posledních, které se z potopené lodi zachovalo.

Adresováno je Holversonově matce. "Tato loď je ohromná a vybavená jako honosný hotel. Jestli bude vše v pořádku, připlujeme do New Yorku ve středu dopoledne. Je tady také pan John Jacob Astor s chotí. Vypadá jako jakýkoli jiný člověk, i když má miliony. Sedí na palubě s námi ostatními," popisoval plavbu Holverson, který cestoval v první třídě.

John Jacob Astor byl nejbohatším cestujícím na Titaniku a ve své době platil za nejbohatšího muže světa; byl mezi utopenými, ale jeho těhotná manželka přežila a porodila syna.

Témata:  Titanic Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.