Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američané zvažují sankce proti Barmě kvůli situaci Rohingů

USA
USA
Foto: Pixabay

Washington - Spojené státy zvažují sankce proti buddhistické Barmě kvůli jejímu přístupu k Rohingů. Příslušníkům muslimské menšiny barmské úřady odmítají udělit občanství, omezují jejich svobody a neuznávají je jako etnikum.

Už před týdnem šéf americké diplomacie Rex Tillerson prohlásil, že Washington za represe vůči Rohingům považuje odpovědné barmské vojenské činitele, nesdělil ale, zda proti armádním předákům USA podniknou nějaké kroky.

"Vyjadřujeme nejhlubší obavy z nynějšího dění v barmském Arakanském státě a z toho, že pokračují násilnosti proti Rohingům a dalším komunitám a jejich traumatizování," sdělilo dnes americké ministerstvo zahraničí v prohlášení. "Je nezbytné, aby každý člověk či subjekt odpovědný za zvěrstva nesl odpovědnost," dodalo.

Muslimští Rohingové čelí v buddhistické Barmě dlouhodobě diskriminaci. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně.

Barmská armáda zahájila nejnovější tažení proti Rohingům poté, co rohingští povstalci 25. srpna zaútočili na desítky policejních a vojenských stanovišť v Arakanském státě. Podle aktuální bilance OSN uprchlo od tohoto data do Bangladéše 603.000 Rohingů, z toho polovinu tvoří děti. Připojili se k více než 300.000 rohingským běžencům, kteří tam žili již dříve.

Témata:  Barma USA Rohingové

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.