Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko vetovalo vyšetřování chemických útoků v Sýrii

OSN
OSN
Foto: Pixabay

New York - Rusko dnes vetovalo rezoluci OSN o prodloužení mandátu vyšetřovatelů chemických útoků v Sýrii, Čína se hlasování zdržela.

Informovala o tom agentura Reuters. Spojené státy návrh na prodloužení mandátu o jeden rok podaly minulý pátek.

Už koncem minulého týdne se spekulovalo o tom, zda bude rezoluce schválena. Moskva totiž požadovala, aby se Rada bezpečnosti před hlasováním nejprve seznámila s očekávanou zprávou expertů o chemickém útoku, při němž v dubnu zahynulo v syrské provincii Idlib přes 80 lidí. Vina z útoku bude pravděpodobně v dokumentu kladena na syrský režim, což je pro Rusko jako pro spojence Damašku nepřijatelné. Zpráva má být zveřejněna ve čtvrtek 26. října.

Kromě Ruska se proti rezoluci postavila také Bolívie. Moskva, která vyšetřovatele chemických útoků v minulosti kritizovala, ale nepřála si zastavit jejich činnost, požadovala, aby se hlasování o rezoluci uskutečnilo až příští měsíc.

Z předběžné expertní zprávy zveřejněné v létě vyplývá, že v dubnu byl použit nervový plyn sarin. USA po tomto útoku v odvetě vypálily desítky raket na základnu syrského letectva v Chán Šajchúnu, z níž podle nich startovala letadla, která útočila v Idlibu.

Témata:  Rusko OSN (Organizace spojených národů) Sýrie plynový útok v syrském Idlibu

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.