Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko vetovalo vyšetřování chemických útoků v Sýrii

OSN
OSN
Foto: Pixabay

New York - Rusko dnes vetovalo rezoluci OSN o prodloužení mandátu vyšetřovatelů chemických útoků v Sýrii, Čína se hlasování zdržela.

Informovala o tom agentura Reuters. Spojené státy návrh na prodloužení mandátu o jeden rok podaly minulý pátek.

Už koncem minulého týdne se spekulovalo o tom, zda bude rezoluce schválena. Moskva totiž požadovala, aby se Rada bezpečnosti před hlasováním nejprve seznámila s očekávanou zprávou expertů o chemickém útoku, při němž v dubnu zahynulo v syrské provincii Idlib přes 80 lidí. Vina z útoku bude pravděpodobně v dokumentu kladena na syrský režim, což je pro Rusko jako pro spojence Damašku nepřijatelné. Zpráva má být zveřejněna ve čtvrtek 26. října.

Kromě Ruska se proti rezoluci postavila také Bolívie. Moskva, která vyšetřovatele chemických útoků v minulosti kritizovala, ale nepřála si zastavit jejich činnost, požadovala, aby se hlasování o rezoluci uskutečnilo až příští měsíc.

Z předběžné expertní zprávy zveřejněné v létě vyplývá, že v dubnu byl použit nervový plyn sarin. USA po tomto útoku v odvetě vypálily desítky raket na základnu syrského letectva v Chán Šajchúnu, z níž podle nich startovala letadla, která útočila v Idlibu.

Témata:  Rusko OSN (Organizace spojených národů) Sýrie plynový útok v syrském Idlibu

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.