reklama

Navrhují rozpočet se závazky ve výši 162,6 miliardy eur (4,2 bilionu korun) a platbami ve výši 146,7 miliardy eur (3,8 bilionu korun). V závazcích je návrh parlamentu zhruba o dvě miliardy eur vyšší než návrh Evropské komise a o 3,7 miliardy vyšší než představa členských států. Rada EU, tedy členské země, už dala najevo, že s postojem europarlamentu nesouhlasí.

Prioritou rozpočtu na příští rok by podle Evropské komise měly být "růst a zaměstnanost" a "migrace a vnitřní a vnější bezpečnost". Důležitou součástí rozpočtu by měla být také podpora mladých lidí, především boj s nezaměstnaností v jejich řadách.

Výrazné škrty v parlamentním návrhu zaznamenala kapitola předvstupní pomoci Turecku. Snížila se o 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). "Fondy Evropské unie nemohou podporovat režim, který není oddán demokratickým hodnotám a porušuje základní práva," uvedl parlamentní zpravodaj Siegfried Murešan.

Evropský komisař pro rozpočet a lidské zdroje Günther Oettinger během úterní debaty upozornil, že půjde o poslední rozpočet, "který nebude ovlivněn brexitem". Británie by z Evropské unie měla odejit v březnu 2019.

Na konečné podobě rozpočtu se budou muset shodnout členské země EU a Evropský parlament. Na konci tohoto měsíce začne třítýdenní lhůta, během které budou o rozpočtu vyjednávat. O výsledné dohodě by měl parlament hlasovat na konci listopadu.

reklama