Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci se zabarikádovali v táboře na ostrově Manus. Místní obyvatelé vzali mačety a rabují

uprchlíci
uprchlíci
Foto: Reprofoto YouTube

Sydney - Na 600 uprchlíků se zabarikádovalo v detenčním centru v Papui-Nové Guineji. Tábor byl dnes oficiálně uzavřen poté, co soud Papuy-Nové Guineje rozhodl, že zařízení je nelegální. Migranty do něj umísťovala Austrálie.

Tábor na ostrově Manus byl klíčovým bodem australské kontroverzní imigrační politiky "svrchované hranice". Země odmítá přijímat žadatele o azyl, kteří australských břehů dosáhnou na palubě lodi. Tito lidé končí v táborech na Papui-Nové Guineji a v ostrovním státě Nauru v jižním Pacifiku, s nimiž Austrálie ohledně detence migrantů uzavřela dohodu.

Soukromá bezpečnostní agentura, jež tábor na Manusu střežila, objekt opustila dnes ráno. Dodávky vody a elektřiny měly být zastaveny v 17:00 (08:00 SEČ), podle AP ale v tomto termínu přerušeny nebyly. Uprchlíci si vytvořili zásoby. Místní s mačetami začali zařízení rabovat po odchodu bezpečnostní agentury, informovala BBC. Agentura AP uvedla, že uprchlíci jsou v bezpečí uvnitř tábora a k rabování došlo jen ve vstupních prostorách.

"Doslova je vyhodili na ulici. Je to nezákonné," uvedl jeden z právních zástupců migrantů Greg Barns. Uzavření tábora podle něj porušuje práva zakotvená v ústavě Papuy-Nové Guineje. "Hrozí jim útoky a fyzické násilí, a tak se snažíme zajistit, aby nebyla porušována jejich ústavní práva a aby měli přístup k základním životním potřebám," řekl Barns BBC. Právníci se snaží získat soudní příkaz, na jehož základě by tábor zůstal otevřený.

Podle Papuy-Nové Guineje spadá zaopatření uprchlíků do gesce Austrálie, která tvrdí pravý opak.

Témata:  uprchlíci uprchlické tábory Papua Nová Guinea

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

Amerika není oběť. Trump lže a svět za to platí

Šéf Bílého domu Donald Trump ve středu opět vystoupil s projevem, kterým ještě hlouběji podkopal vztahy s nejbližšími spojenci Spojených států. Obchodní válka oficiálně začala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.