Barcelona - Podle spisovatelky a překladatelky Moniky Zgustové, která žije v Barceloně, bylo zásadní chybou katalánské vlády, že dopustila konání referenda za neregulérních podmínek. Prosincové volby podle ní nevyhrají separatisté, protože lidé budou volit klid a jistotu.
"Kdyby býval vyhlásil hned po referendu předčasné volby, mohl klidně i vyhrát a mohl se mírovým způsobem snažit dál o dialog, který by třeba s jinou španělskou vládou byl možný," řekla Zgustová v rozhovoru pro ČTK na adresu bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta.
Ten po referendu 1. října otálel s dalšími kroky, což před několika dny vedlo k tomu, že katalánští poslanci schválili rezoluci o nezávislosti a Madrid následně převzal přímou správu nad Katalánskem.
"Puigdemont udělal podle mě několik chyb. První, když vyzval lidi, aby šli volit do referenda, které nebylo regulérní. Bylo jasné, že tam bude nějakým způsobem fungovat policie," uvedla překladatelka českých literární děl do katalánštiny a španělštiny Zgustová.
Podle ní se nestandardní podmínky projevily na účasti u hlasování. "Já jsem také volit nešla, protože Španělsko opakovaně říkalo, že to je nelegální, že to nebude mít žádný význam," uvedla spisovatelka. Podle ní i proto třeba nevolila velká část obyvatelstva, která chtěla říct 'ne'. V referendu se pro odtržení od Španělska vyslovilo 92 procent hlasujících, ale účast činila jen 43 procent.
Kdyby bylo referendum závazné a legální, výsledek by byl jiný, domnívá se Zgustová. Podle ní by se mnozí třeba i zalekli odtržení od Španělska, a pro nezávislost by tak hlasovala spíš méně než polovina. Konání referenda ale zatím španělská ústava neumožňuje.
Podle různých průzkumů je katalánská společnost ohledně nezávislosti rozdělena zhruba půl na půl. To si myslí i Zgustová, podle níž si odtržení od Španělska přeje pouze necelá polovina Katalánců a pro nezávislost je spíše venkov. "Ve městech je více lidí, kteří jsou pro soužití a dialog s Madridem," uvedla spisovatelka.
Sama Zgustová by nejraději viděla Španělsko jako federaci, čehož je ale podle ní za této lidovecké vlády naprosto nemyslitelné dosáhnout. "Katalánsko by mohlo existovat jako nezávislá země, ale kdyby něco takového chtělo někdy podniknout, tak je třeba se o tom domluvit s Madridem," uvedla Zgustová. Takto "na vlastní pěst" to podle ní není správné ani vůči Kataláncům, ani vůči Španělsku. "Není to prostě fair-play," uzavřela.
Témata: Katalánsko, Španělsko
Související
25. července 2020 18:52
19. října 2019 18:04
16. října 2019 13:24
14. října 2019 15:06
18. srpna 2019 22:00
5. března 2019 11:16