Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR popírá neštěstí způsobené jadernými zkouškami

Jaderná bomba, ilustrační foto
Jaderná bomba, ilustrační foto
Foto: Reprofoto YouTube

Soul - Severokorejská média odmítla zprávu světových médií z tohoto týdne, že zářijová šestá jaderná zkouška KLDR způsobila neštěstí, při němž zahynulo přes 200 lidí.

Jihokorejská tisková agentura Jonhap dnes oznámila, že Severní Korea možná chystá v nejbližší době další raketovou zkoušku. V pátek odlétá na svou cestu po Asii americký prezident Donald Trump.

Japonská televize Asahi tento týden sdělila, že se v lokalitě, kde KLDR provádí jaderné zkoušky, v důsledku mohutného zářijového nukleárního testu propadl tunel a zasypal dělníky, kteří na jeho stavbě pracovali.

Severokorejská tisková agentura KCNA dnes uvedla, že se jedná o falešnou zprávu, která má očernit Severní Koreu a úspěchy jejího jaderného zbrojního programu.

KCNA rovněž odmítla tvrzení některých expertů, že lokalita je po mohutné explozi údajné vodíkové bomby do budoucna nepoužitelná. Třetí tunel v komplexu Pchunggje je připravený pro další test a obnovena byla i stavba čtvrtého tunelu, dodala KCNA.

Jihokorejská agentura Jonhap dnes s odvoláním na jihokorejské tajné služby napsala, že by KLDR mohla v brzké době provést další raketovou zkoušku. Svědčí o tom prý zvýšená aktivita v jejích výzkumných zařízeních.

Témata:  Severní Korea výbuchy jaderné zbraně

Související

Aktuálně se děje

10:25

Slintavka a kulhavka děsí i Česko. Stát zavádí přísná opatření

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.