Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Známá aktivistka uprchla do Německa, v Rusku jí hrozí vězení

Mnichov, Německo
Mnichov, Německo
Foto: Pixabay

Moskva - Ruská opoziční novinářka a šéfka lidskoprávní organizace Sedící Rusko uprchla do Německa poté, co ji policie začala vyšetřovat kvůli podezření ze zpronevěry. Podle jejího právníka jsou obvinění vykonstruovaná.

Olga Romanovová (51) je významnou tváří opozice, která se často objevuje i na protivládních protestech. Její hnutí Sedící Rusko se snaží pomáhat osobám, které byly podle mínění aktivistů uvězněny z politických důvodů, analyzuje sporná soudní rozhodnutí a pomáhá rodinám odsouzených.

Ruské úřady organizaci zařadili na seznam takzvaných zahraničních agentů agentů. Mezi ty se v Rusku řadí organizace, které využívají finanční pomoc ze zahraničí.

Aktivistka na svém facebooku uvedla, že do Evropy odjela poté, co v červnu v budově sídla hnutí provedla policie razii. Rusko opustila z obavy z dalšího vývoje případu.

Romanovová působila v 90. letech pro několik nezávislých ruských médií, než byla propuštěna televizní stanicí Ren-TV, kde upozorňovala na sílící cenzuru. Hnutí Sedící Rusko založila v roce 2009 poté, co byl její manžel odsouzen za "hospodářskou kriminalitu". Podobné procesy se v zemi využívají pro eliminaci konkurence v podnikatelských kruzích, upozorňuje agentura AFP.

Témata:  Rusko Německo lidská práva

Související

Aktuálně se děje

4:00

Zimní počasí se ještě neloučí. O víkendu se vrátí mrazíky, pak se oteplí

Zima stále ještě neřekla poslední slovo. Podle ČHMÚ.cz se o víkendu objeví přízemní mrazíky. Příští týden se ale oteplí až na 24 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?