Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš se v rozhovoru pro CNN přihlásil k hodnotám EU, odmítl srovnání s Trumpem

Andrej Babiš /ANO/
Andrej Babiš /ANO/
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

New York/Praha – Šéf hnutí ANO Andrej Babiš poskytl rozhovor americké stanici CNN. V něm odmítl tvrzení, že je populista. Sám se prý považuje za pragmatika.

Babiš, kterého prezident Miloš Zeman pověřil jednáním o sestavení vlády, se v rozhovoru přihlásil k hodnotám Evropské unie, která ale podle něj musí ze všeho nejdříve vyřešit palčivé otázky terorismu a nelegální migrace.

„Ne, nejsem populista, naopak jsem pragmatik," odmítl Babiš názory, že hraje s populistickými kartami. Řekl také, že jeho hnutí se soustředí na politiku zdravého rozumu a řešení problémů.

Odmítl také přirovnávání k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, které západní média často činí. Řekl, že s Trumpem má sice společného to, že jsou oba podnikatelé a že každý si vzal za manželku Češku. Český politik se ale prý více vidí v osobě podnikatele a někdejšího newyorského starosty Michaela Bloomberga.

Babiš také zalitoval odchodu Británie z Evropské unie a řekl, že to evropský blok poškodí. Vedle takzvaného brexitu musí podle Babiše Evropa neprodleně vyřešit problém nelegální migrace a terorismu.

Zdůraznil, že není proti přistěhovalectví, ale proti nelegální migraci. V potírání nelegální migrace by se Evropa měla inspirovat v USA, Kanadě či Austrálii a problém s běženci řešit přímo v jejich domovských zemích, řekl předseda hnutí ANO.

Vysvětlil, že zatímco české podniky musejí rok či dva počkat na vyřešení pracovních povolení a víz například Ukrajinců, na jih Evropy přicházejí tisíce a tisíce běženců zcela bez dokladů.

Témata:  Andrej Babiš CNN EU

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy