Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud v Mauteránii zrušil trest smrti za rouhačský příspěvek na facebooku

Facebook
Facebook
Foto: Pixabay

Nuakšott – Mauretánský odvolací soud dnes vrátil svobodu muži, který v roce 2014 dostal trest smrti za zveřejnění „rouhačského" příspěvku na facebooku. 

Podle nového rozsudku má strávit dva roky ve vězení a zaplatit pokutu, jelikož ale za mřížemi byl už téměř čtyři roky, justice nařídila jeho okamžité propuštění, napsala agentura AFP.

Muhammad Šajch uld Mchaitír byl zatčen v lednu 2014 poté, co na sociálních sítích kritizoval ospravedlňování diskriminace vůči členům své kasty na základě náboženství. Následně byl odsouzen na smrt za odpadlictví.

V Mauritánii, oficiálním názvem Mauritánská islámská republika, se více než 99 procent populace hlásí k islámu.

Odvolací soud ve městě Nuadhibú dnes zmírnil Mchaitírův trest na dva roky vězení a pokutu ve výši 60.000 ukkíjí (necelých 3800 Kč).

Trest smrti pro Mchaitíra byl jediným, který byl za zločin odpadlictví v Mauritánii udělen od roku 1960, kdy africká země získala nezávislost. Šlo o první rozsudek smrti za jakýkoli čin od roku 1987. Zrušení verdiktu přivítala mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

Témata:  Mauretánie Islám Facebook

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.