Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Transpacifické partnerství bude pokračovat, dohoda 11 zemí má novou zkratku

Americký dolar
Americký dolar
Foto: Pixmac

Danang (Vietnam) - Ministři obchodu 11 zemí z oblasti Asie a Pacifiku nakonec dosáhli dohody o pokračování Transpacifického partnerství (TPP), má novou zkratku CPTPP (Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership).

Ministři jedenáctky se sešli na okraj summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), který se koná ve vietnamském přístavu Danang. V prohlášení vydaném v dnešních časných ranních hodinách sdělili, že bylo dosaženo shody na "stěžejních prvcích" smlouvy. Podle agentury Reuters vejde smlouva v platnost, až ji ratifikuje šest z 11 členů.

Japonský ministr hospodářství Tošimicu Motegi uvedl, že z původního dokumentu bylo vypuštěno 20 sporných klauzulí, aby bylo možné dosáhnout kompromisu. Plán měl být původně schválen již v pátek, mezi účastnickými zeměmi ale panovaly blíže neupřesněné rozpory.

Smlouva o vzájemném volném obchodu byla ohrožena poté, co se z ní letos stáhly Spojené státy. Příkaz o odstoupení USA podepsal v lednu americký prezident Donald Trump. Smlouvu uzavřela předchozí americká administrativa prezidenta Baracka Obamy, ale Kongres USA ji neratifikoval.

Trump v pátek na summitu řekl, že mnohostranné dohody "svazují jeho zemi ruce" a nutí ji "vzdát se své suverenity". Americký prezident prohlásil, že preferuje bilaterální dohody, které jsou založené na vzájemném respektu a znamenají zisk pro obě strany.

Témata:  Japonsko Vietnam Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.