reklama

Harírí před týdnem z Rijádu nečekaně ohlásil svou rezignaci, kterou Aún nepřijal. Harírí tvrdí, že se bojí o život, a kritizoval rostoucí vliv Íránu a šíitského Hizballáhu na libanonskou politiku.

Aún se ve svém dnešním prohlášení dovolává Saúdské Arábie "jako země, s níž má Libanon přátelské a bratrské svazky", aby vyjasnila důvody, proč brání Harírímu vrátit se do Libanonu.

USA a Francie se vyslovily pro zachování stability Libanonu. Francouzský prezident Emmanuel Macron telefonoval Aúnovi a ve čtvrtek neplánovaně navštívil Rijád. Řekl, že Francie Libanon podporuje. Francouzské ministerstvo zahraničí oznámilo, že nic nenasvědčuje tomu, že má Harírí v Saúdské Arábii omezenu možnost pohybu. Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh řekl v pátek, že Harírí je v Saúdské Arábii v domácím vězení.

Situací v Libanonu se zabývá také Egypt a tamní prezident Abdal Fattáh Sísí dnes vyslal ministra zahraničí Samího Šukrího do arabských zemí, aby tam situaci Libanonu projednal. Ministr chce jet do Jordánska, Spojených arabských emirátů, Kuvajtu, Bahrajnu, Ománu a Saúdské Arábie. Sísí ve středu jasně řekl, že je proti vojenskému řešení a proti útokům na Hizballáh nebo na Írán.

reklama