Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Arabské země šíří pomluvy o Kataru. Nechtějí krizi vyřešit, tvrdí emír

Katar
Katar
Foto: Pixabay

Dauhá - Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty na počátku června přerušily diplomatické styky s Katarem. Jeho emír šajch Tamim bin Hamad Sání v projevu před katarskou Poradní radou (šúrou) dnes prohlásil, že se zmíněné země krizi nesnaží řešit.

Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty vyhlásily proti Kataru dopravní a obchodní blokádu. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu.

"Jsme připraveni na kompromis prostřednictvím dialogu, který bude založen na vzájemném respektu ke svrchovanosti zemí. Na druhou stranu nám je podle chování zemí, které vůči nám zavedly blokádu, jasné, že tyto země nemají zájem o řešení," řekl dnes emír.

Emír dále uvedl, že arabské země šíří o Kataru pomluvy a chtějí zabránit tomu, aby se v roce 2022 v zemi konalo mistrovství světa ve fotbale.

Šajch Tamim bin Hamad Sání funkci nejvyššího katarského činitele zastává od roku 2013, kdy odstoupil jeho otec. V současné době podle emíra vláda připravuje opatření, která umožní volby do Poradní rady. Původně se do 45členné rady měly konat volby už v roce 2013, ale nakonec vyhlášeny nebyly.

Témata:  Katar Saúdská Arábie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.