Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA a EU hrozí Kambodži kroky za rozpuštění opoziční strany

Kambodža, ilustrační foto
Kambodža, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Phnompenh/New York/Brusel - Spojené státy a Evropská unie pohrozily přijetím konkrétních kroků proti kambodžské vládě. Soud na její popud nařídil rozpuštění největší opoziční strany.

"Při nynějším vývoji nebudou volby v příštím roce legitimní, svobodné ani spravedlivé," uvedl ve svém prohlášení Bílý dům a slíbil přijetí "konkrétních kroků". Prvním z nich je ukončení podpory Kambodžské národní volební komise.

V Bruselu mluvčí EU upozornil, že volby bez opozice nemohou být legitimní, a dodal, že respekt vůči lidským právům byl podmínkou unie pro obchodování s Kambodžou v rámci schématu "všechno krom zbraní". Tento model poskytující bezcelní obchod - a obdobné podmínky nastavené Spojenými státy - pomohl Kambodži vybudovat textilní průmysl opírající se o levnou pracovní sílu. Do zemí EU a do Spojených států směřuje zhruba 60 procent kambodského exportu.

Jen několik měsíců před parlamentními volbami rozhodl kambodžský Nejvyšší soud, že Kambodžská národní strana záchrany (CNRP), která je největší opoziční stranou v zemi, má být rozpuštěna. Jejím předákům chce přitom justice zabránit kandidovat ve volbách samostatně či v rámci jiné formace. V čele soudu stojí člen nynější kambodžské vládní strany.

Režim premiéra Hun Sena, který je u moci už 32 let, se takto chce zbavit nebezpečné konkurence. Kabinet dlouhodobě obviňoval Kambodžskou národní stranu záchrany, že usiluje o jeho svržení, a obrátil se na soud s žádostí o její rozpuštění. Vůdce kambodžské opozice a šéf CNRP Kem Sokha byl již v září obviněn z velezrady a více než polovina členů jeho strany kvůli obavám ze zatčení uprchla ze země.

Témata:  Kambodža USA EU

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.