Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Představitelé EU řeší na neformálním summitu pracovní trh

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Göteborg (Švédsko) - Představitelé členských zemí Evropské unie se dnes v jihošvédském Göteborgu na neformálním summitu EU radí, jak zlepšit přístup na pracovní trh, jak vytvořit spravedlivé prostředí pro zaměstnance a zaměstnavatele a jak se připravit na budoucí změny na pracovním trhu.

Česko zastupuje premiér Bohuslav Sobotka. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na úvod poznamenal, že uspořádat sociální summit trvalo 20 let.

Juncker, který je spolu se švédským premiérem Stefanem Löfvenem hostitelem dnešní vrcholné schůzky, připomněl, že na summitu o zaměstnanosti v Lucemburku v roce 1997 se členské státy dohodly, že budou sociální summity pořádat alespoň jednou ročně. "Trvalo to dvacet let," řekl o svolání dnešního summitu, jehož tématem je spravedlivé zaměstnávání a růst.

Löfven v zahajovacím projevu prohlásil, že prioritou jsou občané a jejich sociální zázemí. "Naše hospodářství a pracovní trh se zásadně mění a mění se i výzvy, kterým čelíme, proto je nutné hledat nové cesty," řekl švédský premiér. "A o tom bude tento summit jednat," dodal.

Dnešní jednání jsou rozdělena do tří skupin. Sobotka bude s kolegy z Finska, Polska, Malty, Španělska, Nizozemska, Rumunska a Chorvatska debatovat o problematice přístupu na pracovní trh, konkrétně o rovnoprávnosti mužů a žen nebo o tom, jaké kroky mohou jednotlivé státy či EU podniknout, aby podpořily vznik nových pracovních míst a aby co nejvíce usnadnily lidem vstup na trh práce.

Sobotka před začátkem summitu prohlásil, že by se rád zaměřil na výměnu zkušeností. Silnou stránku České republiky vidí v nízké nezaměstnanosti, která v Česku činí 3,6 procenta, což je nejméně v celé EU.

Témata:  EU Švédsko Summit EU

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 23:05

Trump ohlásil zavedení dlouho očekávaných cel. Odstartoval obchodní válku

Spojené státy zavedou od zítřejšího dne na řadu států reciproční cla zhruba do poloviční výše a minimální cla ve výši 10 %. V dlouho očekávaném projevu to během „Dne osvobození“ oznámil americký prezident Donald Trump. O půlnoci také začnou platit 25% cla na zahraniční automobily.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.