Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman uctil památku československých legionářů. Přisluhovači fašistů, kritizují komunisté

Miloš Zeman s Putinem v Soči (21.11.2017).
Miloš Zeman s Putinem v Soči (21.11.2017).
Foto: kremlin.ru

Jekatěrinburg - Prezident Miloš Zeman dnes v uralském Jekatěrinburgu uctil památku československých legionářů, kteří ve městě a jeho okolí padli v letech 1918-19 v bojích s Rudou armádou. Péče o památníky československých legionářů, kteří jsou dodnes v Rusku kvůli spojenectví s protibolševickými oddíly bělogvardějců často nazýváni "Běločeši", naráží na řadu problémů.

Zeman položil věnec k památníku na místním Michajlovském hřbitově, kde pomník stojí od roku 2008. Jeho vztyčení částkou 3,5 milionu korun financovala plně česká strana, Rusko se na udržování československých vojenských památníků finančně nepodílí.

Legionáři, kteří při poválečném odjezdu z fronty ovládli obrovské území podél Transsibiřské magistrály, zaútočili na Jekatěrinburg ovládaný bolševiky 25. července 1918 a o den později město obsadili. Jekatěrinburg se pak stal místem dislokace početných československých jednotek. V létě 1919 po úporných bojích region zpět dobyli bolševici.

Nemálo československých legionářů během bojů o Jekatěrinburg padlo nebo zemřelo na následky zranění. Na Michajlovském hřbitově bylo pochováno kolem 400 Čechů a Slováků. Po evakuaci československých jednotek a obsazení města Rudou armádou byly všechny pomníky a hroby zničeny.

Týden před útokem legionářů na Jekatěrinburg bolševické komando v obavě před zásahem československých jednotek vyvraždilo carskou rodinu internovanou v místním kupeckém domě.

Velká část ruské veřejnosti považuje československé legionáře za interventy, ruští komunisté je označují za "přisluhovače fašistů". V povolžské Samaře například česko-ruskou dohodu o udržování památníků místní zastupitelstvo už pět let prakticky sabotuje. Ruský velvyslanec v Praze Alexandr Zmejevskij řekl, že samarský problém by už měl být vyřešen.

České ministerstvo obrany liknavý přístup ruských úřadů opakovaně kritizuje, část ruských historiků varuje před českou odvetou. Samarský pomník by měl stát v příštím roce, kdy by měly být v Rusku při příležitosti stého jubilea Československa obnoveny desítky dalších pomníků. Nové památníky stojí už kromě Jekatěrinburgu v Nižním Tagilu, Buzuluku, Čeljabinsku nebo uralském Kunguru.

Témata:  Miloš Zeman Rusko historie

Související

Aktuálně se děje

10:52

Andrea Pomeje nebude lhát. Přiznala, jak ji poznamenalo napadení psem

Andree Pomeje se před několika týdny přihodila nemilá věc, když ji napadl vlastní pes. Leckdo by čekal, že to poznamenalo její vztah se zvířaty. Dýdžejka přiznala, že to tak doopravdy je. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Ruská agrese sílí. Noční útok byl podle Ukrajinců největší za celou válku

Ruská armáda v noci na dnešek provedla rozsáhlý vzdušný útok na Ukrajinu, který podle ukrajinského letectva představuje dosud největší noční bombardování od začátku války v únoru 2022. Terčem útoků se staly především centrální a západní části Ukrajiny, tedy regiony, které byly dosud relativně ušetřeny pravidelných útoků. Tato eskalace vyvolala vážné obavy i v sousedních zemích — Polsko a další spojenci NATO v reakci na situaci okamžitě aktivovali své vzdušné síly.