Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin podepsal kontroverzní zákon. Média mohou být označena jako zahraniční agenti

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Foto: kremlin.ru

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin dnes svým podpisem stvrdil zákon, podle které mohou být zahraniční média působící v zemi klasifikována jako takzvaní zahraniční agenti. Novou právní úpravu již dříve kritizovala řada organizací.

O označení "zahraniční agent" bude rozhodovat ministerstvo spravedlnosti. Takové mediální organizace pak bude muset úřady pravidelně informovat o svém hospodaření a zveřejnit svůj nový status.

Moskva začala novelu připravovat v době, kdy v USA zesílil tlak na televizi RT (Russia Today) financovanou Kremlem, aby se zaregistrovala u amerického ministerstva spravedlnosti podle amerického zákona o registraci zahraničních agentů (FARA). RT tak učinila na začátku minulého týdne a napříště musí ve svých materiálech publikovaných v USA uvádět, že jde o sdělení "jménem" ruské vlády.

Novou právní úpravu mimo jiné kritizovala Rada pro lidská práva působící při Kremlu, podle níž může nyní ministerstvo spravedlnosti dle vlastního uvážení vybírat, která média status zahraničních agentů dostanou. Kritika zazněla také od organizací Amnesty International a Human Rights Watch. Moskva už údajně upozornila první možné cíle novely: rozhlasové stanice Hlas Ameriky a Rádio svobodná Evropa, které financuje americký Kongres.

Ve Spojených státech pod FARA, který vznikl v reakci na nacistickou propagandu za druhé světové války, spadají všechny společnosti nebo osoby kontrolované či financované zahraničními vládami a věnující se politické činnosti. Registrovaných je podle něj 221 ruských skupin, včetně cestovních kanceláří, doručovací služby a několika finančních institucí.

RT dlouho registraci odmítala, neboť tvrdí, že funguje "z veřejných zdrojů", podobně jako BBC nebo německá Deutsche Welle. Pokud by se chtěla ruská televize statusu agenta vyhnout, musela by odtajnit své účetnictví, složení řídících orgánů a předložit důkazy o nezávislosti na ruské vládě.

Témata:  Rusko Vladimír Putin média

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy