Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec blokády? Do Jemenu připlula po třech týdnech první humanitární loď

Vlajka Jemenu
Vlajka Jemenu
Foto: Pixabay

Saná - Do jemenského přístavu Hudajdá dnes po třítýdenní dopravní blokádě připlula loď s nákladem 5500 tun mouky. Země, která se od roku 2014 zmítá v občanské válce, nutně potřebuje humanitární pomoc.

Blokáda, kterou nařídila Saúdská Arábie, začala 6. listopadu a je zatím poslední kapitolou více než dvouletého konfliktu arabské aliance se šíitskými povstalci v Jemenu.

V sobotu v jemenské metropoli Saná přistály po týdnech první tři letadla s humanitárními pracovníky OSN a téměř dvěma miliony dávek vakcíny proti choleře, kterou se uplynulý rok v zemi na jihu Arabského poloostrova nakazilo na 900.000 lidí. Podle oblastního ředitele humanitární organizace UNICEF v Jemenu Geerta Cappelaereho naléhavě potřebuje pomoc přes 11 milionů dětí. Každých deset minut zde prý jedno dítě podlehne léčitelné nemoci.

Přístav Hudajdá mají nyní pod kontrolou rebelové z kmene Hútíů. "Loď je 106 metrů dlouhá a veze 5500 tun mouky," řekl místní činitel o prvním plavidle s pomocí, které sem dorazilo od 6. listopadu. UNICEF dnes zároveň uvedl, že dvě jeho lodě s léky a filtry na vodu stále nezískaly povolení na zakotvení v přístavu Hudajdá.

V Jemenu trvají boje už dva a půl roku. "Jemen čelí nejhorší humanitární krizi, jakou jsem kdy viděl," řekl agentuře AP Cappelaere. "Bohužel válka v Jemenu je válkou proti dětem," dodal.

Témata:  Jemen humanitární pomoc humanitární krize

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.