Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec blokády? Do Jemenu připlula po třech týdnech první humanitární loď

Vlajka Jemenu
Vlajka Jemenu
Foto: Pixabay

Saná - Do jemenského přístavu Hudajdá dnes po třítýdenní dopravní blokádě připlula loď s nákladem 5500 tun mouky. Země, která se od roku 2014 zmítá v občanské válce, nutně potřebuje humanitární pomoc.

Blokáda, kterou nařídila Saúdská Arábie, začala 6. listopadu a je zatím poslední kapitolou více než dvouletého konfliktu arabské aliance se šíitskými povstalci v Jemenu.

V sobotu v jemenské metropoli Saná přistály po týdnech první tři letadla s humanitárními pracovníky OSN a téměř dvěma miliony dávek vakcíny proti choleře, kterou se uplynulý rok v zemi na jihu Arabského poloostrova nakazilo na 900.000 lidí. Podle oblastního ředitele humanitární organizace UNICEF v Jemenu Geerta Cappelaereho naléhavě potřebuje pomoc přes 11 milionů dětí. Každých deset minut zde prý jedno dítě podlehne léčitelné nemoci.

Přístav Hudajdá mají nyní pod kontrolou rebelové z kmene Hútíů. "Loď je 106 metrů dlouhá a veze 5500 tun mouky," řekl místní činitel o prvním plavidle s pomocí, které sem dorazilo od 6. listopadu. UNICEF dnes zároveň uvedl, že dvě jeho lodě s léky a filtry na vodu stále nezískaly povolení na zakotvení v přístavu Hudajdá.

V Jemenu trvají boje už dva a půl roku. "Jemen čelí nejhorší humanitární krizi, jakou jsem kdy viděl," řekl agentuře AP Cappelaere. "Bohužel válka v Jemenu je válkou proti dětem," dodal.

Témata:  Jemen humanitární pomoc humanitární krize

Související

Aktuálně se děje

8:15

Než Kubařová oznámila těhotenství. Co řekla herečka v posledním rozhovoru?

Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje. Dnes uplyne týden od chvíle, kdy Veronika Khek Kubařová oznámila těhotenství. Fanoušci dopředu nic netušili, možná i kvůli tomu, že sympatická herečka se nedávno objevila v novém televizním seriálu Limity. Právě o tomto počinu mluvila v jednom z posledních velkých rozhovorů. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Pete Hegseth

Komentář

Největší armádu světa vede neschopný amatér

Pete Hegseth, současný šéf amerického ministerstva obrany, je názorným příkladem, že v některých politických systémech může být loajalita ceněna výše než odbornost, a imunita vůči odpovědnosti silnější než jakékoli institucionální standardy. Dvě vážná pochybení, která by ve funkčním bezpečnostním aparátu vedla k okamžitému odvolání, přečkal bez jakéhokoli postihu.