Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Estonsko předsedá Radě Evropy: S uprchlíky si také neví rady. Kvóty pouze přejmenovalo

Estonsko, ilustrační foto
Estonsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Brusel - Spor, který dělí státy Evropské unie v otázce reformy azylového systému bloku, momentálně řeší Estonsko. Ani to ale nedokázalo přinést zásadní změnu. Návrh stále obsahuje trvalý mechanismus přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót.

Estonské předsednictví EU dnes do čtyř stránek textu shrnulo diskuse, které s ostatními zeměmi bloku o reformě vedlo. Text stejně jako původní návrh Evropské komise z května 2016 počítá se třemi stupni síly migračního tlaku i reakce unie a států.

"Dokument zdůrazňuje prevenci, potřebu vyvinout veškeré úsilí, abychom se do krizových stupňů systému v první řadě vůbec nedostali. To je podle nás klíčový prvek," řekl mluvčí estonského předsednictví Jüri Laas.

Podle diplomata jedné z unijních zemí Estonci v materiálu zmiňují ve vyšších stupních krize možnost dobrovolného i povinného přerozdělování migrantů, "ze všech sil se ale snaží soustředit na něco jiného". Slovo "kvóty" tak například v textu není zmíněno ani jednou, hovoří se opakovaně o "spravedlivém podílu".

Témata:  EU Estonsko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.