Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Katar se navzdory nelibosti Bahrajnu zúčastní summitu Rady států Perského zálivu

Katar
Katar
Foto: Pixabay

Dauhá - Katar se zúčastní summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC), který je naplánován na úterý a středu a konat se má v Kuvajtu. Bahrajnský ministr zahraničí šajch Chálid bin Ahmad Chalífa na konci října vyzval, aby se členství Kataru pozastavilo.

GCC je regionální organizací sdružující Katar, Bahrajn, Saúdskou Arábii, Kuvajt, Spojené arabské emiráty a Omán. Na 38. summit GCC dorazí katarský emír šajch Tamim bin Hamad Sání, prohlásil katarský ministr zahraničí Muhammad bin Abdar Rahmán Sání. "Je důležité, aby systém GCC přetrval," dodal.

Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty na počátku června přerušily s Katarem diplomatické styky a vyhlásily proti němu dopravní a obchodní blokádu. Dauhá pak dostalo ke splnění požadavky, které zahrnovaly ukončení údajné podpory teroristů, přerušení kontaktů s Íránem a zrušení turecké vojenské základny, kterou Katar hostí na svém území.

Katar obvinění z podpory teroristů odmítá a vazby na Turecko ani Írán neoslabuje.

Podle některých analytiků je za konfliktem obava Saúdské Arábie o její dominantní postavení v regionu, které Katar začal v poslední době ohrožovat.

Témata:  Katar Bahrajn Kuvajt

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.