Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo je stále cílovou zemí uprchlíků, úřady nestíhají vyřizovat žádosti o azyl

uprchlíci
uprchlíci
Foto: Reprofoto YouTube

Berlín - Německo, do kterého od začátku roku 2015 přišlo zhruba 1,35 milionu uprchlíků, i nadále zůstává nejoblíbenější evropskou destinací žadatelů o azyl. Letos do Německa přichází kolem 15 tisíc běženců ročně.

Německo v první polovině letošního roku rozhodlo o výrazně více žádostech o azyl než všechny ostatní země Evropské unie dohromady. Zatímco německé úřady zpracovaly 357.625 žádostí, úřady 27 ostatních členských zemí 199.405 žádostí. S odvoláním na čísla evropského statistického úřadu Eurostat to dnes napsal deník Die Welt.

Do konce října do Německa dorazilo zhruba 156 tisíc žadatelů o azyl, což je více, než kolik migrantů za stejnou dobu připlulo do jihoevropských zemí přes Středozemní moře. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) jich bylo 153 tisíc.

Spolková republika se migranty k odchodu do zemí původu snaží motivovat i finančně. Do konce února příštího roku budou moci rodiny získat nad rámec současné dávky příspěvek ve výši do 3000 eur (76.660 korun) na pořízení bydlení nebo vybavení, v případě jednotlivců půjde o částku do 1000 eur. Doposud dostávají uprchlíci na návrat 1200 eur v případě osob starších dvanácti let, děti dostávají 600 eur.

Témata:  uprchlíci Německo

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 15:01

Tragédie zasáhla ČHMÚ i ČT. Zemřel meteorolog Jan Šrámek (†48)

Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?