reklama

Saakašvili se na Ukrajině začal politicky angažovat v roce 2015 na pozvání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který mu svěřil úřad gubernátora významné Oděské oblasti. Vztahy obou politiků se však následně prudce zhoršily.

Saakašvili ukrajinského prezidenta obviňuje z váhavého potírání korupce a z klientelismu. Spor vyvrcholil letos v létě, kdy Porošenko Saakašvilimu, který tou dobou pobýval v zahraničí, odebral ukrajinské občanství. Gruzínský exprezident se pak v září na Ukrajinu s pomocí svých stoupenců vrátil. V neděli svolal Saakašvili do Kyjeva demonstraci za odvolání Porošenka, které se zúčastnilo několik tisíc lidí.

Před domem, kde Saakašvili žije, se dnes střetli příslušníci policie a stoupenci gruzínského exprezidenta, kteří se na jeho podporu sešli před vchodem do domu.

Přibližně stovka politikových přívrženců chtěla vstup do domu zabarikádovat a podle agentury Unian brání i převozu zadrženého Saakašviliho.

Sám politik během dnešní policejní razie vylezl na střechu domu a vyhrožoval, že z ní skočí. Podle svědků provolával hesla "Porošenko (je) zloděj a zrádce". Bezpečnostní složky ho ze střechy sundaly.

Loading...
reklama