reklama

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes v parlamentu řekl, že Turecko v případě, že USA přesunou velvyslanectví do Jeruzaléma, zareaguje rázně. "Mohli bychom i přerušit diplomatické vztahy s Izraelem," řekl.

V USA, které jsou klíčovým spojencem Izraele, se k možnému přesunu ambasády do Jeruzaléma vyjadřuje prezident každých šest měsíců. USA v roce 1995 přijaly zákon, který počítá s přesunem úřadu do Jeruzaléma, pokud prezident nepodepíše výjimku. Prezident Donald Trump ji poprvé podepsal 1. června, takže další rozhodnutí měl učinit začátkem prosince. Jeho zeť a poradce pro Blízký východ Jared Kushner řekl, že Trump se zatím v otázce Jeruzaléma nerozhodl.

Organizace islámské spolupráce (OIC) v pondělí oznámila, že uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele bude považovat za zjevnou agresi.

Palestinci by případný souhlas s přesunem velvyslanectví považovali za závažný krok. Washington by tím podle poradce palestinského vůdce Mahmúda Abbáse nemohl být dále prostředníkem mezi Izraelem a Palestinci. "Znamenalo by to, že se rozhodli (Američané) distancovat se od mírového řešení a od své role v něm," řekl Madždí Cháldí.

Mogheriniová ve svém prohlášení uvedla, že přesun ambasády by měl "vážný dopad na veřejné mínění v celém světě".