Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Saakašvili k výslechu nepřijde, policii pozval do stanového města před budovou parlamentu

Michail Saakašvili
Michail Saakašvili
Foto: abc.net.au

Kyjev - Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili se dnes nedostavil k výslechu a vyšetřovatelům vzkázal, že je přijme ve stanovém městečku před budovou ukrajinského parlamentu.

Saakašviliho v úterý osvobodili jeho přívrženci poté, co byl v Kyjevě zatčen agenty tajné služby SBU. Šéf ukrajinské prokuratury Jurij Lucenko exprezidentovi v úterý dal 24hodinou lhůtu na to, aby se dobrovolně dostavil k výslechu. Ukrajinské úřady považují Saakašviliho za uprchlíka, který se vyhýbá obvinění z napomáhání státnímu převratu.

Policie dnes v ranních hodinách provedla zátah na stanové městečko demonstrantů před ukrajinským parlamentem. Během něj utrpělo zranění několik lidí, které podle Saakašviliho policie zbila. Exprezident dnes vyzval prezidenta Petra Porošenka, aby zastavil útoky na aktivisty. Podle ukrajinského ministerstva vnitra však při střetech utrpělo zranění 11 policistů a dva civilisté.

Někdejší spojenec ukrajinského prezidenta, jenž Saakašviliho pozval na Ukrajinu v roce 2015, kritizuje Porošenka za váhavé potírání korupce a klientelismus. Před sídlem ukrajinského parlamentu v centra Kyjeva, kde se i se stoupenci utábořil, požadoval v úterý odvolání i šéfů tajné služby a prokuratury.

Témata:  Michail Saakašvili Kyjev Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.