Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polský parlament hlasoval o důvěře vlády. Ta to ustála, ale další vývoj je nejistý

Strana Právo a spravedlnost (PiS)
Strana Právo a spravedlnost (PiS)
Foto: pis.org.pl

Varšava - Polská vláda premiérky Beaty Szydlové dnes zvládla hlasování parlamentu o vyslovení nedůvěry. Přesto je její budoucnost nejasná, protože vedení její vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) připravuje změny v kabinetu.

V Sejmu, která má 460 křesel, vládu podpořilo 239 poslanců, zatímco pro vyslovení nedůvěry jich hlasovalo jen 168 a 17 se hlasování zdrželo. Návrh předložila hlavní opoziční strana Občanská platforma (PO), která současné vedení obviňuje z poškozování dobrého jména země novými zákony, jež jsou protidemokratické a vzdalují Polsko od Evropské unie.

Již delší dobu se ve veřejnosti spekuluje o možných změnách ve vládě, jejichž součástí by mohl být i odchod Szydlové. Sama premiérka v říjnu chystané přesuny ve svém kabinetu potvrdila, tehdy ale popřela spekulace, že by se měly týkat jí.

V úterý však polská média informovala, že Kaczyński hodlá změnu v čele vlády prosadit. Szydlovou by prý podle jeho představy měl nahradit dosavadní vicepremiér a ministr financí a rozvoje Mateusz Morawiecki. Rozhlasová stanice RMF FM uvedla, že výměny ve vládě by se měly uskutečnit možná již příští týden, nejpozději však do Vánoc.

I když si vláda Szydlové vede v průzkumech názoru veřejnosti dobře, Kaczyński je zřejmě přesvědčený, že změna je nutná. Podle některých názorů by Morawiecki, bývalý mezinárodní bankéř se znalostí cizích jazyků, byl pro Polsko v době sílícího napětí s Evropskou unií lepší volbou než Szydlová.

Témata:  Beata Szydlová Polsko Jaroslaw Kaczyński

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.