Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polský parlament hlasoval o důvěře vlády. Ta to ustála, ale další vývoj je nejistý

Strana Právo a spravedlnost (PiS)
Strana Právo a spravedlnost (PiS)
Foto: pis.org.pl

Varšava - Polská vláda premiérky Beaty Szydlové dnes zvládla hlasování parlamentu o vyslovení nedůvěry. Přesto je její budoucnost nejasná, protože vedení její vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) připravuje změny v kabinetu.

V Sejmu, která má 460 křesel, vládu podpořilo 239 poslanců, zatímco pro vyslovení nedůvěry jich hlasovalo jen 168 a 17 se hlasování zdrželo. Návrh předložila hlavní opoziční strana Občanská platforma (PO), která současné vedení obviňuje z poškozování dobrého jména země novými zákony, jež jsou protidemokratické a vzdalují Polsko od Evropské unie.

Již delší dobu se ve veřejnosti spekuluje o možných změnách ve vládě, jejichž součástí by mohl být i odchod Szydlové. Sama premiérka v říjnu chystané přesuny ve svém kabinetu potvrdila, tehdy ale popřela spekulace, že by se měly týkat jí.

V úterý však polská média informovala, že Kaczyński hodlá změnu v čele vlády prosadit. Szydlovou by prý podle jeho představy měl nahradit dosavadní vicepremiér a ministr financí a rozvoje Mateusz Morawiecki. Rozhlasová stanice RMF FM uvedla, že výměny ve vládě by se měly uskutečnit možná již příští týden, nejpozději však do Vánoc.

I když si vláda Szydlové vede v průzkumech názoru veřejnosti dobře, Kaczyński je zřejmě přesvědčený, že změna je nutná. Podle některých názorů by Morawiecki, bývalý mezinárodní bankéř se znalostí cizích jazyků, byl pro Polsko v době sílícího napětí s Evropskou unií lepší volbou než Szydlová.

Témata:  Beata Szydlová Polsko Jaroslaw Kaczyński

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.