Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko se od EU neodštěpí. Patří do Unie v dobrém i zlém, prohlásila Szydlová

Beata Szydlová, strana Právo a spravedlnost
Beata Szydlová, strana Právo a spravedlnost
Foto: pis.org.pl

Varšava - Polská premiérka Beata Szydlová v dnešním projevu v institutu pro mezinárodní vztahy ve Varšavě řekla, že Polsko patří do Evropské unie a jeho osud je spojen s osudem Evropy v dobrém i ve zlém. Mezi Varšavou a Bruselem nyní panuje roztržka ohledně změn v polském soudnictví.

Szydlová zdůraznila význam regionální spolupráce, například v rámci visegrádské čtyřky. Vyslovila se také pro větší roli národních parlamentů v unijním legislativním procesu a proti jednotným evropským kandidátkám pro volby do Evropského parlamentu, které v září navrhl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Varšava usiluje o Evropu fungující na principu "rovný mezi rovnými, svobodný mezi svobodnými", řekla Szydlová. Při debatě o budoucnosti EU je podle ní třeba usilovat o konsenzus a vyvarovat se vytváření "úzkých skupin", což by vedlo k rozštěpení unie, uvedla předsedkyně polské vlády.

Szydlová se dotkla také bezpečnostních otázek. Unie by podle ní měla být schopna efektivně reagovat na krize ve svém okolí. Jiné bezpečnostní ukotvení než v rámci Severoatlantické aliance ale Varšava nevidí.

Polská premiérka také zdůraznila, že ačkoli její země není součástí skupiny států platících eurem, není jí osud eurozóny lhostejný, protože úzce souvisí s polskou prosperitou. Polsko je odhodláno přijmout euro, ale v současnosti je podle Szydlové příliš mnoho otázek, než aby k tomu země přistoupila.

Evropská komise v létě kvůli problematické reformě soudnictví zahájila s Polskem řízení pro porušení unijní legislativy, které může skončit žalobou u unijního soudu.

Témata:  Beata Szydlová Polsko EU

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.