reklama

Počin Aišat Kadyrovové, o kterém informovala ruská redakce BBC, vyvolal smíšené ohlasy. "Sex je v Čečensku tabu a obchod si dělá reklamu jen v uzavřeném okruhu lidí," konstatovala sama redakce. Podobné obchody mají v nákupních centrech zahalené výklady. Kadyrov totiž prosazuje islám v konzervativním pojetí.

O otevření butiku Lady A v centru čečenské metropole psalo několik čečenských blogerů či blogerek. "Jestliže je zde takový obchod, tak to znamená, že je tady i poptávka. Ale vadí mi to kvůli propagandě, která hlásá, jak se obyčejné ženy mají chovat. Poučují nás, že čečenské ženy mají být pokorné a poslušné," řekla BBC žena, která si nepřálabýt jmenována. Většina obyvatel republiky se totiž bojí o Kadyrovovi mluvit.

Aišat Kadyrovová před rokem stanula v čele "domu muslimské módy", ve kterém otevřela také cukrárnu - a nyní má hned vedle butik s dámským prádlem. "Je to budoár Tvých tajemství a krajkové krásy. Buď odvážnější. Zůstane to jen mezi námi," láká butik Lady A na sociální síti, avšak na účtu, který není širší veřejnosti přístupný. Správce nicméně povolil přístup již 19.500 lidí.

"Je to odvážný a dlouhodobý krok," míní imám Šamil Aljautdinov. "V moderních rodinách chybí vzájemné pochopení především proto, že manželé nedokážou najít společnou řeč v intimním životě. Proto je takový krok vhodný. V rodinách se hodně stydíme, jakoby kvůli zbožnosti, v podstatě ale kvůli hlouposti," řekl muslimský duchovní z jedné z moskevských mešit.

reklama