Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kadyrov znovu rozvířil fámy o jeho zdraví. Jmenoval nového premiéra

Ramzan Kadyrov, je od 15. února 2007 prezidentem autonomní Čečenské republiky. Je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.
Ramzan Kadyrov, je od 15. února 2007 prezidentem autonomní Čečenské republiky. Je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Novým předsedou čečenské vlády byl jmenován dosavadní předseda republikového parlamentu Magomed Daudov. Jako kandidáta ho navrhl čečenský vůdce Ramzan Kadyrov.

Jak v sobotu informovala stanice Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL), Daudov to uvedl ve statusu zveřejněném na svém kontě na platformě Telegram.

Daudov, který stál v čele čečenského parlamentu téměř devět let, Kadyrovovi poděkoval za důvěru a přislíbil, že "vynaloží maximální úsilí k dosažení kvalitních řešení pro vytyčené úkoly.

Daudovův předchůdce, Muslim Chučijev, byl jmenován poradcem staronového ruského premiéra Michaila. předsedy čečenského parlamentu nyní zastává Šajd Žamaldajev, který byl místopředsedou zákonodárného sboru.

Ke změnám v Kadyrovově nejbližším okolí dochází v době, kdy se opět objevily dohady o jeho vážné nemoci. Za roli v masových porušování lidských práv v Čečensku jsou na Daudova uvaleny americké a britské sankce.

Kadyrovovi, který je známý svými blízkými vztahy s Kremlem, údajně diagnostikovali nevyléčitelnou nemoc - nekrózu slinivky břišní. S odvoláním na ruský exilový deník Novaja gazeta Evropa o tom v noci na úterý informovala agentura DPA.

Podle dobře informovaných zdrojů je zdravotní stav 47letého Ramzana Kadyrova "beznadějný", což vede Moskvu k naléhavému rozhodnutí o jeho nástupci v čele Čečenska, aby se udržela stabilita v regionu Kavkazu. Jedním z kandidátů na tuto pozici je údajně velitel speciálních jednotek Apti Alaudinov, uvedl článek.

Noviny Novaja Gazeta založené nositelem Nobelovy ceny za mír Dmitrijem Muratovem citují zdroje blízké Kadyrovovi a lékaře z prestižní moskevské kliniky, kteří uvádějí, že Kadyrov byl loni na podzim léčen v nemocnici. To byla první zpráva o vážné nemoci Kadyrova, která byla umocněna jeho dlouhou nepřítomností v veřejném prostoru a sporadickými veřejnými projevy.

Spekulace o jeho nemoci byly oficiálně vyvráceny, přičemž jeho pobyt v nemocnici byl zdůvodněn jako návštěva nemocného příbuzného. Avšak novináři nyní tvrdí, že se jednalo o návštěvu samotného Kadyrova.

Zatímco na Kadyrovově kanálu na Telegramu bylo v pondělí zveřejněno video z jednání čečenské vlády v Grozném, které mělo vyvrátit spekulace o jeho zdraví, DPA upozornila, že video, ve kterém Kadyrov téměř nehybně sedí za stolem a hovoří s námahou, pravděpodobně nevyvrátí spekulace o jeho zdravotním stavu.

Fámy o jeho vážné nemoci se poprvé objevily v roce 2020, kdy byl hospitalizován v Moskvě. Tehdy se tvrdilo, že absolvuje pravidelné lékařské prohlídky, avšak média spekulovala o jeho pobytu na klinice kvůli covidu. Kadyrovův zdravotní stav se také stal předmětem diskuse v zimě 2023, kdy se začal fyzicky měnit a projevovaly se na něm zdravotní obtíže.

Témata:  Čečensko Ramzan Kadyrov

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy