reklama

Z odposlechu tehdejších telefonních rozhovorů prý vyplynulo, že jde o penzionovaného ruského generála Nikolaje Tkačova.

Přesná role Tkačova, který v odposleších figuruje jako "Delfín", podle skupiny Bellingcat není jasná. O "Delfína" se údajně zajímá mezinárodní vyšetřovací skupina, která má nahrávky telefonátů k dispozici a požádala o pomoc s identifikací hovořících osob. Hlasová analýza provedená v USA a Litvě podle Bellingcat s vysokou pravděpodobností ukázala, že jde o Tkačova. Ten popírá, že by v kritické době na východě Ukrajiny pobýval.

Podle ruských a ukrajinských médií řídil Tkačov boj povstalců z města Krasnodon v Luhanské oblasti. Informaci potvrdil i bývalý "ministr obrany" doněckých povstalců Igor Strelkov-Girkin. Tkačov získal zásluhy v čečenských válkách, které vedla Moskva proti severokavkazským vzbouřencům, demobilizován byl v roce 2010. V letech 2011-2012 působil jako hlavní vojenský poradce režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

V rozhovoru s investigativním časopisem The Insider generálplukovník Tkačov tvrdí, že po návratu ze Sýrie se stal hlavním inspektorem centrálního vojenského okruhu ruské armády. Od roku 2012 se údajně z Ruska nevzdálil a na Ukrajině v roce 2014 nebyl.

reklama