Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pompézní průvod: Francie se loučí s rockovým idolem Johnnym Hallydayem

Paříž, ilustrační foto
Paříž, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Paříž - Se zesnulým francouzským rockerem a hercem Johnnym Hallydayem se dnes přišly rozloučit desítky tisíc lidí. Nebývale pompézní pohřební průvod vyjel z pařížského předměstí poblíž Versailles.

Průvod zamířil směrem k pařížskému Vítěznému oblouku a přes bulvár Champs-Elysées jede k chrámu La Madeleine, kde se koná pohřební ceremonie.

Fanoušci zpěváka doprovázeli pohřební průvod výkřiky "Johnny! Johnny!". Mnozí s nich se oblékli v nablýskaném a rebelském stylu, jímž se Hallyday proslavil. Průvod doprovází také stovky motocyklistů, kteří si tak připomínají zpěvákovu vášeň pro motocykly a jeho motorkářský styl s koženými bundami a četným tetováním.

Během kariéry trvající 57 let vydal Hallyday 100 milionů nahrávek, často notoricky známých coververzí amerických hitů opatřených francouzským textem.

Na Eiffelově věži od pátku svítí nápis "Děkujeme, Johnny" (Merci Johnny). Francouzská televize a rozhlas vysílají od smrti zpěváka zvláštní programy s jeho nejznámějšími písněmi a záznamy jeho přátel, kteří mu vzdávají hold.

"Tato prosincová sobota je smutná, ale musíte tu být pro Johnnyho, protože Johnny byl tady pro vás... Johnny Hallyday byl součástí nás všech, byl součástí Francie!" řekl ve smutečním projevu před chrámem francouzský prezident Emmanuel Macron.

Pohřebního ceremoniálu se mimo jiné účastní i bývalí prezidenti François Hollande a Nicolas Sarkozy, premiér Edouard Philippe a pařížská starostka Anne Hidalgová. Smuteční řeč pronesou například herci Marion Cotillardová a Jean Reno nebo zpěvák Patrick Bruel. Vedle vdovy po Hallydayovi, Laeticii, a jeho čtyř dětí, na ceremonii přišly i jeho někdejší manželky, zpěvačka Sylvie Vartanová a herečka Nathalie Bayeová. Na poslední rozloučení s Hallydayem dorazili také jeho nejbližší přátelé jako další veterán francouzského rocku Eddy Mitchell, herci a filmaři Line Renaudová, Jean Dujardin či Guillaume Canet.

Macron měl původně uctít zpěvákovu památku přímo v kostele, aby však zachoval sekulární charakter ceremonie, od toho nakonec upustil. Právě na dnešek připadá výročí přijetí zákona z roku 1905 o oddělení církve od státu, napsal sever Paris Match.

Témata:  Paříž Francie kultura

Související

Aktuálně se děje

12:12

Jan Kraus prozradil, co mu lidé psali v začátcích talk show. Nebylo to hezké

Dvacet let moderuje Jan Kraus na některé z českých televizních stanic svou talk show, která je stále populární. Spousta lidí si ostatně pustila i výroční epizodu, kde se moderátor zpovídal ze svých dojmů ve společnosti hvězdných hostů. Kraus dokonce zavzpomínal na nevybíravé reakce lidí během jeho začátků. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy