Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Propagandistická velmoc? Čína každý rok vyšle půl miliardy zpráv

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Peking – Čína patří mezi země, které jsou často kritizovány kvůli porušování lidských práv. Britský deník The Guardian nyní upozornil na studii, podle které čínská vláda každoročně na internet vyšle téměř 500 milionů propagandistických zpráv.

Studie, kterou provedli výzkumníci z Harvardovy univerzity, tvrdí, že státní úředníci na internet posílají obrovské množství provládních příspěvků.

Analýza zkoumala téměř 43 800 příspěvků a zjistila, že 99,3 % z nich byly dílem vládních pracovníků, které zaměstnává více než 200 agentur.

Výzkumníci, kteří analýzu provedli, se domnívají, že jsou tyto příspěvky na internet posílány nárazově – ve chvílích, kdy z nějakého důvodu hrozí protesty lidí. Dle jejich názoru takovýchto příspěvků čínská vláda využívá k tomu, aby odvedla pozornost lidí od problémů.

Jak deník vysvětluje, studie byla založena na souboru dokumentů, které unikly z vládního propagandistického úřadu ve východní Číně. Tvrdí, že asi polovina ze 488 milionů propagandistických zpráv se každoročně objeví na vládních stránkách. Zbytek je posílán na sociální sítě.

Tyto příspěvky navíc nejsou politicky zaměřené, jak by se mohlo předpokládat, ani neobhajují vládní politiku. Zaměřují se spíše na pozitivitu a povzbuzení obyvatel, aby se předešlo možné kritice a negativní náladě. Podle studie je „odvedení pozornosti chytrou strategií kontroly informací".

Témata:  Čína sociální sítě Harvardova univerzita

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.