Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Saakašvili se považuje za válečného zajatce, u soudu jej podpořila i Tymošenková

Michail Saakašvili
Michail Saakašvili
Foto: abc.net.au

Kyjev – Před kyjevským soudem dnes stanul gruzínský exprezident a odvolaný oděský gubernátor Michail Saakašvili. U soudu, který má rozhodnout o jeho vazbě, se označil za válečného zajatce.

Saakašvili čelí obvinění, že ve spolčení se zločineckou skupinou napomáhal na Ukrajině státnímu převratu. Obžaloba žádá o uvalení vazby ve formě domácího vězení s povinným nošením elektronického náramku, napsala agentura Unian. Zatím není jasné, kdy soud rozhodne.

Zadržený politik během soudního líčení zazpíval ukrajinskou a gruzínskou hymnu. „Nepovažuji se za zadrženého. Považuji se za válečného zajatce. Považuji se za zajatce ukrajinských oligarchů a (ruského prezidenta Vladimira) Putina. Jsem válečný zajatec. Skutečně. Protože oni vedou válku proti Ukrajině," uvedl Saakašvili.

Policie ho zadržela v pátek, Saakašvili v cele předběžného zadržení o víkendu zahájil hladovku, ve které hodlá v případě uvalení regulérní vazby pokračovat. Exprezident, který si v rodné Gruzii vysloužil pověst zapřisáhlého nepřítele Kremlu, obvinění ukrajinské prokuratury odmítá jako lživé.

K soudu ho dnes přišla podpořit i bývalá ukrajinská premiérka a nyní opoziční poslankyně Julija Tymošenková. Před soudní budovou se policie střetla se zhruba 200 stoupenci gruzínského exprezidenta.

Témata:  Michail Saakašvili Ukrajina Julija Tymošenková

Související

Aktuálně se děje

8:44

České herectví přichází o legendu. Zemřel Alois Švehlík

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 85 let zemřel legendární herec Alois Švehlík. Informovalo o tom Národní divadlo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.