Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš se chystá na jednání v Bruselu. Dojde k rozbrojům kvůli uprchlíkům?

Andrej Babiš /ANO/
Andrej Babiš /ANO/
Foto: Halin Selasicz / INCORP images

Brusel/Praha - Brusel se připravuje na nového českého premiéra Andreje Babiše. Předseda Evropské rady a někdejší dlouholetý polský premiér Donald Tusk podle informovaných zdrojů vnímá skupinu V4 jako v unii dlouhodobě etablovanou a produktivní značku.

Ve čtvrtek a pátek se uskuteční summit EU. Tuskův blízký spolupracovník se nechal v úterý slyšet, že šéf vrcholných unijních schůzek bude chtít s Babišem diskutovat například o možnostech, jak pozitivním způsobem zapojit země Visegrádské skupiny do rozhodování EU.

"Myslím, že kolem a kolem jsou do něj vkládána očekávání, že to s ním bude 'normální byznys', že se nebude nějak extra projevovat," řekl Balázs Jarábik, analytik bruselského střediska Nadace Carnegie. Připomněl problémy, které s unijními institucemi mají Maďarsko a Polsko. "Myslím, že Brusel už chápe, že (Babiš) je daleko víc pragmatický a na přístup 'něco za něco' zaměřený, než jaký tu měl obrázek před volbami," podotkl Jarábik a připomněl obecně euroskeptické nálady české veřejnosti.

Podle europoslankyně Babišova hnutí ANO Dity Charanzové bude pro pozici Babiše mezi evropskými lídry důležité, jaký program představí jeho vláda - což do summitu ovšem známé nebude. "Čeká se, s čím přijede na summit. Názory, naladění, celkový dojem, ze kterých půjde usuzovat, jak se bude Česká republika stavět k unijní politice," řekla česká eurokomisařka a někdejší členka ANO Věra Jourová.

Visegrádské státy jsou v poslední době často chápány jako ty země, které narušují unijní jednotu a odmítají být solidární s ostatními členskými státy bloku. Nejvýrazněji to bylo slyšet při řešení migrační krize a setrvalém odmítání středoevropského bloku podílet se na realizaci i dalším plánování programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Tyto kvóty ale Tusk nyní sám označuje za nefunkční a unii rozdělující.

Babiš a další premiéři V4 ovšem chtějí ve čtvrtek v Bruselu ukázat, že v migrační krizi solidární jsou. Spolu s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a italským premiérem Paolo Gentilonim představí svůj příspěvek, celkem asi 35 milionů eur (přes 900 milionů Kč) do unijního fondu pro Afriku. EU z něj bude financovat zlepšení ochrany hranic Libye i snahu vylepšit situaci uprchlíků, kteří uvázli v této neklidné severoafrické zemi.

Podle europoslance zvoleného za ANO Petra Ježka to bude mít ale Babiš s migračním tématem v Bruselu složité. "Je obtížné najít nějaké nové téma, protože EU se té migrační agendě věnuje ze všech stran dlouho. A pokud hovoříme o pašerácích lidí, tak již přes dva a půl roku probíhá operace Sofie, která za tímto účelem byla spuštěna, takže bych řekl, že pokud to chceme nějakým zásadním způsobem ovlivnit, tak musíme přijít s nějakou zásadní myšlenkou," řekl ČTK Ježek s tím, že od Babiše zatím žádný takový návrh neslyšel.

Témata:  Andrej Babiš Donald Tusk EU

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.