Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peníze uprchlíky nezastaví, připravte se na nejhorší, varuje vědec

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Brusel - Je načase, aby si Evropa uvědomila, že se z uprchlické krize nemůže vykoupit. Veškeré vynaložené peníze slouží jenom k tomu, aby se příchod uprchlíků oddálil, udržet je mimo Evropu je však nemožné, tvrdí profesor Alim Baluch. Jeho slova potvrzuje i šéf evropské diplomacie Federica Mogherini. Na zastavení uprchlíků je už pozdě.

Doposud se k problémů stavěla Evropská unie poněkud tradičně a ne příliš kreativně. Pokud uprchlíky na svém území mít nechce, stačí jim přihodit několik miliard eur. Tohle řešení možná fungovalo v minulosti, na dnešní potřeby je však nepoužitelné. I kdyby se daly zastavit války, přírodě poručit neumíme a útěk před klimatickými změnami je momentálně nezvratný.

Afrika je už dost chudým kontinentem. Státy, kterým se tam jakžtak daří, nedokáží zvládnout obrovský nápor utíkajících lidí a musí je logicky pustit dále. Dnes je v subsaharské Africe přes 80 procent jindy výživných polí pod hrozbou velkého sucha. Většina států v oblasti je rozvojových a z velké části se soustředí právě na zemědělství, jakékoliv změny v klimatu jsou zde neúnosné.

"Evropa se musí rozhodnout, zda uprchlíky solidárně přijme, nebo se uzavře do pevnosti. Jiný způsob není," říká sociolog a germanista Alim Baluch. Podle něj hladovějící se z peněz nenají, potřebuje hlavně zdroje, které v Africe dochází. I kdyby měl dost peněz, ale v okolí se nedá vypěstovat žádné jídlo, stejně ho to donutí opustit svůj rodný kraj.

Baluch varuje hlavně před tím, aby Evropa nebyla váhavá a nerozhodná. To totiž nynější situaci ublíží nejvíc. Profesor taky kritizuje vlády Francie a Velké Británie za destabilizování situace v Libyi a odčinit by to měly právě tím, že přijmou uprchlíky z Afriky. Pokud bude Brusel chtít zastavit množství utonulých ve Středozemním moři, pak musí uprchlíkům otevřít cestu, nebo ať i nadále převezmou zodpovědnost za mrtvé.

Jiná cesta není a rozhodně není důvod k optimismu. Situace už lepší nebude, domnívá se Alim Baluch. Podle profesora však za současnou krizi nemůže je globální oteplování, ale i sobecké hospodaření evropských států. Cizí lodě brouzdají africké vody a většinou vyloví veškeré ryby v oblasti do 100 kilometrů od pobřeží. Místní pak nemají žádný způsob, jak se uživit tradičním řemeslem, protože veškerý výlov pak putuje na evropský trh.

Globální oteplování je velký problém, který lidé dneška nevyřeší. Biolog Guy McPherson dokonce předpokládá, že v budoucnosti kvůli změně klimatu vymře i celá lidská rasa, protože planeta se kvůli vysokým teplotám stane neobyvatelnou. Jisté však je, že v blízké budoucnosti bude nemožné žít v některých afrických oblastech. A Evropu tím pádem čeká uprchlická krize, které překoná veškeré rekordy a očekávání.

Témata:  uprchlíci EU Afrika

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 17:21

Eva Burešová skončila ve slovenské verzi StarDance Let's Dance

Osmé kolo populární slovenské taneční soutěže Let's Dance přineslo divákům velké překvapení. Show musela opustit oblíbená herečka a zpěvačka Eva Burešová (31), která se spolu se svým tanečním partnerem Matyášem Adamcem (25) řadila mezi výrazné tváře letošního ročníku. Přestože porota jejich výkony – slowfox a folklórní tanec – hodnotila velmi kladně, rozhodující slovo měli diváci. A právě ti nakonec rozhodli o jejich vyřazení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva

Vatikán zveřejnil detaily pohřbu papeže Františka

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben.