Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politika jednoho dítěte už dávno neplatí. Jaký je život v dnešní Číně?

Čína
Čína
Foto: Pixabay

Špatná hygiena, levná otrocká práce v továrnách, komunismus nebo politika jednoho dítěte. Pokud nejste vystudovaný či amatérský sinolog, tohle jsou nejspíš základní termíny, které jste v minulých letech slýchávali o Číně. Globalizace a modernizace však přinesla mnohé změny, levnou výrobu za pár kaček zde už nehledejte.

Čínská lidová republika leží ve východní Asii a nejlidnatější zemí světa. To společně s vojenskou silou a rostoucí ekonomikou vytváří stabilní podhoubí pro vznik nové světové supervelmoce. Čína je sice oficiálně stále komunistická, avšak její ekonomika a hospodářství připomíná kapitalistický hybrid. Nesmírně pestrá a velká země má svoje sociální, etnické, územní a další problémy, obecně se však dá říci, že Číňané rychle dotahují na Čechy a za pár let nás nejspíš v platech zcela překonají.

Průměrná mzda čínského dělníka činila v minulém roce přibližně 3,6 dolarů (podle tehdejšího kurzu asi 90 korun), to je nárůst o skoro 64 procent za posledních pět let, zatímco platy v Česku spíše stagnovaly. Čína dnes už neplatí za levnou zemi, naopak mzda přeskočila průměrné platy prakticky v celé Latinské Americe a rychle se přibližují mzdám ve slabších zemích Evropské unie.

A to ještě před deseti lety se nadnárodní koncerny stěhovaly do Číny právě kvůli levné práci. Místní dělník si přišel na přibližně 1,9 dolaru za hodinu, ačkoliv přicházely zprávy o nelidských podmínkách panujících v některých továrnách, kde zaměstnavatelé využívají skoro až otrocké nebo dětské práce.

O dobré životní úrovni svědčí zejména i fakt, že v Číně se dnes nesmírně rozšiřuje konzumní způsob života, vznikají luxusní čtvrtě a slavní evropské módní domy si nemůžou vynachválit zdejší tržby. V Číně sice mnoho lidí žije v bídě, na druhou stranu na luxus se zde najde vždycky čas.

Mladé Číňany však více než ekonomika trápí velký sociální problém, a tím je především velký nedostatek nevěst, což způsobila kontroverzní politika jednoho dítěte, pomocí které chtěla vláda bojovat s rychlým populačním přírůstkem. Plán byl částečně zrušen v roce 2013, kdy komunistický sjezd usoudil, že již není třeba tak přísně regulovat porodnost a povolil rodinám ve městech děti dvě. Ovšem jen za předpokladu, že jeden z rodičů byl prokazatelně jedináček.

Změna v politice jednoho dítěte je v Číně nesmírně důležitá i z toho důvodu, že v zemi prakticky nefunguje žádný sociální nebo důchodový systém. O staré rodiče se mají postarat potomci. "Čína v posledních desetiletích prodělala a prodělává ohromné množství změn, z nichž některé jsou pozitivní, jiné negativní. V Každém případě by se však mohla Evropa mnohokrát inspirovat," řekl České televizi sinolog Štěpán Pavlík.

Pokud vás život v Číně zaujal a chtěli byste se přestěhovat za prací, pak vás bude nejspíše čekat kulturní šok. Aby se předešlo zbytečné hysterii, rozhodl se bloger Simon Siyu Xiao přijít s několika radami pro turisty a cizince, které vám poradí v nepříjemných situacích. "Předně si musíte uvědomit, že Číňané jsou velmi družní, ale málokdy vás osobně pozvou domů," říká Simon Siyu Xiao. Obvykle se kolegové po práci nebo spolužáci scházejí v restauracích a karaoke barech, kde hodují až do rána.

V evropských a amerických městech jsou pak zákazníci zvyklí na to, že supermarkety nebo nákupní parky se nacházejí na okraji města, kde mají dostatek místa pro obchod i parkoviště. To v Číně údajně není obvyklé a nákupy si nejčastěji obstaráte v centrech města. Čínská společnost je taky velmi homogenní, takže i přes dnešní globalizaci narazíte v Číně z 90 procent na příslušníky národa Han, z 9,9 procent to pak jsou etnika žijící v okolí, kteří se však Hanům velmi podobají.

Protože v Číně chybí sociální služby, je rodina velmi důležitá. Novomanželé se vždycky mohou obrátit na své rodiče a babičky a dědové fungují i jako hlídací služba pro malé děti, aby dospělí mohli do práce. Pokud se jako cizinec ocitnete v Číně na delší dobu, pak si musíte zvyknout na to, že s domovem se skrz "tradiční" sociální sítě nespojíte. Firmy jako Facebook nebo Twitter nemají na zdejší trh povolen vstup, Číňané využívají svoje vlastní sítě.

I přesto všechno jsou však Číňané velmi přátelští, říká Simon Siyu Xiao. Velké rozdíly panují mezi životem ve městě a na venkově, kam však turisté míří v mnohem menším měřítku. "Život ve městech se častí řídí heslem - pracuj tvrdě, užívej si ještě víc," tvrdí Simon Siyu Xiao. A pokud to jazyková bariéra dovolí, pak i ten málo vzdělaný dělník se rád pobaví o politice, když se o tom dočte v novinách nebo televizních zprávách. Číňané se rádi baví o všem - od konfliktu na Ukrajině po inflaci v Latinské Americe nebo problémech v Libyi. Ovšem komunistická strana se v Číně nekritizuje. Nikdy.

Témata:  Čína lidé platy

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy