Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkelová i SPD se ženou do vlády. Jednání budou rychlá

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) věří, že sondovací rozhovory o vládě se sociální demokracií (SPD) bude možné uzavřít v polovině ledna. Kabinet by podle ní mohl vzniknout do března.

Obě strany tak očekávají, že sondovací rokování, které má začít kolem 6. ledna, bude velmi rychlé. Už na 14. ledna si totiž sociální demokraté předběžně naplánovali stranický sjezd, který by měl rozhodnout o tom, zda strana zahájí i jednání o konkrétní podobě koaliční smlouvy.

Merkelová dnes zopakovala, že cílem její strany je vytvořit stabilní vládu, nikoli takovou, která by se v parlamentu musela při různých hlasováních opírat o podporů různých stran. Narážela tak na úvahy sociálních demokratů o volnější koalici nebo o menšinové vládě CDU/CSU.

O možnosti dalších řešení, mezi něž patří i předčasné volby, by v takovém případě kancléřka a její konzervativní unie jednaly i s dalšími parlamentními stranami.

Současné komplikace jsou mimo jiné důsledkem výrazných změn, kterých v zářijových volbách doznal Spolkový sněm. Poprvé v něm zasedla protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) a vrátili se do něj svobodní demokraté (FDP). CDU/CSU a SPD naproti tomu výrazně oslabily.

Témata:  Německo Angela Merkelová Křesťanskodemokratická konzervativní unie CDU/CSU

Související

Aktuálně se děje

23. července 2025 16:14

Kolínskem otřásl brutální případ: Cizinec se pokusil zabít seniorku kvůli tisícovce a cigaretám

Brutální případ násilného trestného činu otřásl Kolínskem. Sedmadvacetiletý muž, cizí státní příslušník, se v uplynulých dnech vloupal do domu 86leté ženy za účelem krádeže. Když jej seniorka nečekaně přistihla, reagoval s šokující brutalitou. Nejprve ji napadl deštníkem, poté ji opakovaně udeřil pěstmi, kopal do ní a nakonec ji začal škrtit. Svým jednáním ji málem připravil o život.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

An-24

V Rusku se zřítilo dopravní letadlo. Mrtvých jsou desítky

Na ruském Dálném východě se ztratilo osobní letadlo An-24 se zhruba 50 lidmi na palubě. Podle informací agentury Reuters ztratili dispečeři s letounem kontakt ve čtvrtek během přiblížení k městu Tynda v Amurské oblasti, která sousedí s Čínou. Ruská média později oznámila, že trosky letadla byly nalezeny zhruba 15 kilometrů od města Tynda. Nehodu podle prvních informací nikdo nepřežil.