reklama

Nejméně stovka protestujících se shromáždila u jednoho policejního stanoviště blokujícího vstup na hlavní náměstí v kazašské metropoli. Podobně početné skupiny se pokoušely dostat na náměstí i na dalších místech, někteří demonstranti zpívali národní hymnu.

Svědci citovaní Reuters líčili, jak policisté honí demonstranty po ulicích a zadržené pak násilně strkají do autobusů. Policie nakrátko zadržela i dva zpravodaje agentury Reuters, odvezla je nedaleko v policejním autě a pak pustila.

Zdroj: YouTube

Už počátkem týdne policie a soudy zadržely desítky opozičních aktivistů v různých městech, která se chystala připojit k dnešním protestním akcím.

Nedávné protesty, ačkoli nejsou příliš početné (účast na největších z nich stěží přesáhla pár tisíc lidí), se staly největším projevem nespokojenosti s vládou prezidenta Nursultana Nazarbajeva od roku 2000. Následují po výrazném hospodářském zpomalení a zhruba 45procentním znehodnocení národní měny v loňském roce po propadu cen ropy, která je hlavním exportním artiklem Kazachstánu.

reklama