Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peruánský exprezident Fujimori byl z vězení převezen do nemocnice

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Lima - Bývalý peruánský prezident Alberto Fujimori (79) byl v sobotu převezen z vězení do nemocnice kvůli poklesu krevního tlaku a srdeční arytmii. Zatímco mnozí Peruánci Fujimoriho považují za zkorumpovaného diktátora, podle jiných zemi vyvedl z hospodářské krize a potlačil levicové gerily.

Fujimori, který stál v čele Peru v letech 1990 až 2000, byl odsouzen k 25 letům vězení za porušování lidských práv, únosy a podíl na zabití 25 lidí mezi roky 1991 a 1992. Odsouzen byl i za korupci či odposlechy politických oponentů.

Prezident pravého středu Pedro Pablo Kuczynski se zřejmě kvůli zdravotnímu stavu bývalé hlavy Peru dostane pod tlak, aby Fujimoriho propustil, napsala agentura Reuters. Tento krok by mohl vést k přeskupení politických spojenectví a vyvolat protesty.

Sám Kuczynski tento týden ustál hlasování o odvolání, kterému čelil kvůli podezření z korupce. Opozice uvedla, že prezident musel deseti zákonodárcům výměnou za podporu přislíbit, že Fujimoriho propustí.

Témata:  Peru

Související

Aktuálně se děje

20. března 2026 20:22

Den, který si bude navždy pamatovat. Ornella Koktová vysvětluje

Ornella Koktová je v posledních dnech v jednom kole. Nejvíce se stále řeší konec její úspěšné spolupráce s Agátou Hanychovou. Influencerka už se ale snaží otočit list. Součástí toho je i stěhování do nové nemovitosti, kterou v Praze nakoupila. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy