Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Návrat do dob studené války? Polsko by se mělo chystat na americké rakety, píší média

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: veda-technika.blogspot.com

Varšava - Polsko by se mělo podle listu Gazeta Wyborcza připravovat na možnost, že Američané budou chtít v Evropě znovu rozmístit rakety středního doletu jako za dob studené války. Vrací se tak duch 80. let, kdy Evropě hrozila zkáza.

Rusko dohodu o likvidaci raket středního a kratšího doletu porušuje. A Američané by si mohli k rozmístění svých střel vybrat Polsko namísto "pacifistického" Německa.

"Představme si situaci. Posádkové městečko v Dolním Slezsku, kam přijíždějí autobusy s demonstranty. Čekají na ně vojáci v plné zbroji, s obušky a štíty (...) Zpravodajové ruské televize čekají, až některý z demonstrantů vyprovokuje vojenského policistu a dostane pendrekem. A odjíždějí spokojeni," líčil list hypotetickou situaci, kdy by na základně na západě Polska byly rozmístěny americké střely s plochou dráhou letu, schopné do dvou hodin zasáhnout moskevské Rudé náměstí, vzdálené vzdušnou čarou 1800 kilometrů.

Do Pskova by doletěly během hodiny, do Kaliningradu už za 20 minut. Tyto střely by mohly nést jak konvenční, tak jadernou hlavici.

Bílý dům prý přemýšlí, jak odpovědět na rozmístění dvou ruských jednotek vyzbrojených střelami s plochou dráhou letu 9M729, jejichž dolet přesahuje 500 kilometrů - a tím pádem porušuje smlouvu uzavřenou v roce 1987 tehdejšími prezidenty Ronaldem Reaganem a Michailem Gorbačovem.

"Nelze vyloučit, že reakcí bude rozmístění podobné třídy zbraní v Polsku," usoudil deník, podle kterého "se studená válka vrací do starých kolejí" - jako v 80. letech minulého století, kdy Západ odpověděl na sovětské rakety SS-20 raketami Pershing II. Starému kontinentu hrozila zkáza, než si mohl v roce 1987 oddychnout.

Ale ruský prezident Vladimir Putin o dvě desetiletí později shledal, že smlouva zakazující tento typ zbraní odporuje ruským zájmům, a tak Rusové v roce 2008 začali tyto střely znovu testovat. Na americké výzvy Rusko nereagovalo, připomněl list.

Washington má podle něj jen dvě východiska: může zkoušet s Ruskem dál vyjednávat, anebo může udělat totéž co Rusko: vyvinout vlastní střely středního doletu.

Současné pacifistické Německo by je podle deníku sotva vpustilo na své území jako v 80. letech, ale těžko by je mohlo odmítnout Polsko, které se ustavičně domáhá přítomnosti amerických vojáků na svém území.

Témata:  Polsko USA Rusko raketa

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.