Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na ostrově ve Varšavě se utábořilo stádo ovcí a koz

ovce
ovce
Foto: Pixabay

Varšava - Na ostrově uprostřed řeky Visly v polské metropoli se utábořily ovce a kozy. V době vánočních svátků by se mohlo zdát, že jde o živý betlém. Skutečnost je ale jiná.

Pokud to dovolí počasí a zejména hladina Visly, ovce a kozy se budou moci na ostrově pást až do března. Býložravci mají z písečného povrchu ostrova odstranit co nejvíce rychle rostoucích rostlin, aby tak udělaly místo pro hnízda rybáků, racků a kulíků říčních.

Ty mají v oblibě oblast střední Visly s četnými písečnými lavicemi a ostrovy, k zakládání hnízd ale potřebují nezarostlý písečný terén, uvedl server Onet.pl.

"Doufáme, že ovce a kozy pomohou splnit tento úkol a postarají se o úspěšné hnízdění," vysvětlila vedoucí projektu Iwona Zwolińská a připomněla, že na varšavském úseku Visly hnízdí například vzácný rybák malý. Ten nepravidelně zalétává i do Česka.

Pokud pilotní projekt "přirozeného kosení" prostřednictvím pasoucích se ovcí a koz splní očekávání, rozšíří se podle radnice i na další obtížně dostupná místa.

Témata:  Polsko zvířata pactvo koza domácí ovce

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 12:27

Počasí: Česko dnes a zítra zasáhnou další silné bouřky. Meteorologové vydali výstrahu

Po čtvrtečních intenzivních bouřkách, které zasáhly Moravu, vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pátek výstrahu před dalšími silnými bouřkami, tentokrát pro oblast Čech. Podle meteorologů by se měly bouřky objevit v pátek i v sobotu v odpoledních a večerních hodinách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.