Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lucemburština je na seznamu ohrožených jazyků, teď ale zažívá renesanci

Lucembursko
Lucembursko
Foto: Pixabay

Lucemburk - Lucemburština je od roku 2010 na seznamu ohrožených jazyků UNESCO, což se ale brzy může změnit. Jazyk této malé západoevropské země totiž v posledních letech zažívá doma renesanci.

Vláda jedné z nejbohatších zemí světa navíc chce jeho pozici upevnit prostřednictvím čtyřicetibodového akčního plánu.

Lucemburštinou se tradičně mluví jen v lucemburských domácnostech. Do roku 1984 lucemburština v této zemi ani nebyla úředním jazykem a mimo velkovévodství se takřka vůbec nepoužívá. Na Národním jazykovém institutu v Lucemburku jsou ale momentálně kurzy lucemburštiny jedním z nejpopulárnějších programů.

Lucemburské ministerstvo kultury uvádí, že ve školním roce 2016/2017 se na podobné lekce zapsalo asi 6500 dospělých, což je o 100 procent více než před deseti lety.

"V Lucembursku můžete žít, aniž musíte umět lucembursky," říká lektor Národního jazykového institutu Luc Schmitz. Z 576.000 obyvatel Lucemburska jsou téměř polovina cizinci, pro něž je mnohem výhodnější používat některý z dalších úředních jazyků, francouzštinu a němčinu, nebo také angličtinu. "Ale je to zábava, rozšiřujete si obzory a vaše děti nemohou mluvit tajným jazykem, kterému nerozumíte," dodal Schmitz.

Lucemburština patří do moselské větve franských dialektů němčiny. Z pouhého nářečí německého jazyka se postupně vyvinula ve standardizovanou variantu, která se od němčiny liší skoro natolik jako nizozemština. V roce 2010 ji údajně na světě ovládalo na 400.000 lidí.

Témata:  Lucembursko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.