Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovnu letos obměnily volby, nově v ní zasedli Piráti, posílil Okamura

Nově zvolení poslanci poprvé usedli do lavic
Nově zvolení poslanci poprvé usedli do lavic
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Sněmovnu v letošním roce výrazně obměnily podzimní volby. Poslanecké lavice nejen kvůli volebním výsledkům opustila řada dlouholetých poslanců, naopak se v nich objevily nové tváře. Nově zavítalo do Sněmovny přes 120 poslanců.

Novou sněmovní stranou se stali Piráti s 22 poslanci, nově vznikl klub poslanců Starostů, kteří dříve kandidovali společně s TOP 09. Bývalé vládní koalici se vesměs dařilo prosazovat své návrhy, nepodařilo se prosadit zákon o sociálním bydlení.

Volby zamíchaly i postavením dosavadních stran. Zatímco před čtyřmi lety vstupovalo ANO jako sněmovní nováček se 47 poslanci, letos už posílilo na 78 zákonodárců. Posílila i ODS na 25 poslanců. Naproti tomu komunisté 18 křesel ztratili. V čele Sněmovny po volbách stanul její dosavadní místopředseda Radek Vondráček (ANO), zatímco její bývalý předseda Jan Hamáček (ČSSD) se stal jejím místopředsedou.

Poslanci letos až do voleb absolvovali osm schůzí. Poslední z nich se uskutečnila čtyři dny před volbami a řešila se na ní kauza těžby lithia. Protože sněmovní jednací sál procházel rekonstrukcí, museli se poslanci sejít v jiné sněmovní budově. Po mnohahodinové diskusi vyzvali vládu, aby zrušila platnost memoranda o lithiu, které podepsal s australskou těžařskou firmou European Metals Holdings krátce před parlamentními volbami tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).

Na jiné mimořádné schůzi, 10. května, se poslanci zabývali údajným zneužíváním moci tehdejším ministrem financí a nynějším premiérem Andrejem Babišem (ANO) vůči nezávislým institucím demokratické společnosti. Schůzi vyvolaly opoziční ODS a TOP 09 kvůli nahrávkám, na kterých Babiš hovoří s novinářem svého bývalého deníku o materiálech připravovaných na politické rivaly. Babiš označil odposlechy za nezákonné a zmanipulované. Babiš označil schůzi za megakampaň a za pokus odstranit ho z politiky. Sněmovna následně odhlasovala, že Babiš opakovaně veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů.

Kvůli únikům nahrávek rozhovorů bývalého novináře Mladé fronty Dnes Marka Přibila s Babišem, na kterých mluvili o zveřejňování kompromitujících materiálů, vytvořili poslanci dokonce vyšetřovací komisi. Komise měla mimo jiné prověřit, zda nebyl porušen zákon v souvislosti s tím, že měl někdo možnost neoprávněně získávat spisy orgánů činných v trestním řízení. Měla se zaměřit i na to, zda někdo takto získané informace nezneužil k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci právního státu. Sněmovna pak schválila některá doporučení, se kterými komise přišla. Šlo například o to, aby všechny orgány činné v trestním řízení zaznamenávaly a zakládaly do spisů veškeré kontakty s médii.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky politici

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 14:18

Ukrajina získá systém Patriot od Řecka. Výměnou za americké záruky a kompenzaci

Řecko změnilo svůj postoj ohledně poskytnutí protivzdušné obrany Ukrajině. Nyní se rozhodlo, že systém Patriot Kyjevu poskytne, minimálně jeden.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy