Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Situace v Turecku: Erdogan pověřil nového šéfa vládní APK sestavením vlády

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Ankara - Novým šéfem turecké Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) se dnes stal Binali Yildirim a prezident Recep Tayyip Erdogan ho hned pověřil sestavením vlády.

Yildirim nahradí ve funkci premiéra Ahmeta Davutoglua, který odstoupil kvůli rostoucím neshodám s prezidentem, napsala agentura Reuters.

"Prezident pověřil předsedu AKP Binaliho Yildirima vytvořením 65. vlády," uvádí se v prohlášení prezidentské kanceláře. Davutoglu zůstává dočasným premiérem, dokud Yildirim nevytvoří nový kabinet.

Dosavadní ministr dopravy Yildirim je blízkým spolupracovníkem prezidenta a v dnešním projevu na sjezdu mimo jiné řekl, že prioritou jeho vlády bude změna ústavy a zavedení prezidentského systému.

Témata:  Turecko Recep Tayyip Erdogan

Související

Aktuálně se děje

10. září 2025 20:19

USA řeší záhadu: Tom Hanks nedostane prestižní ocenění. Může za to podpora Bidena?

Organizace absolventů vojenské akademie West Point zrušila ceremoniál, na kterém měl herec Tom Hanks převzít ocenění Sylvanuse Thayera. Ceremoniál se měl konat za několik týdnů. Cenu každoročně uděluje West Point „významnému občanu Spojených států“, jehož služba a úspěchy pro národní zájmy jsou příkladem oddanosti ideálům vyjádřeným v mottu West Pointu: „Povinnost, čest, vlast.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy