Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Migrační krize neustává, v některých zemích se příliv urchlíků zdvojnásobil

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Atény/Řím/Madrid - Příliv migrantů z Blízkého východu a Afriky se loni výrazně snížil v Řecku, kam připlulo z Turecka zhruba 30.000 běženců. Skoro stejně uprchlíků dorazilo v roce 2017 do Španělska, kam se ale příliv migrantů zdvojnásobil.

S masovou migrací se loni opět musela potýkat Itálie, kam dorazilo z Afriky přes 119.000 běženců. Vyplývá to z údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Do Řecka, které masové imigraci čelilo v roce 2016, dorazilo loni 29.634 běženců. Z toho 42 procent byli Syřané a pětina Iráčani. Počet je výrazně nižší oproti roku 2016, kdy na řecké ostrovy v Egejském moři připlulo 173.450 migrantů.

Masový příliv běženců do Řecka se zastavil díky dohodě Evropské unie s Ankarou, která migraci brání výměnou za finanční pomoc. Na základě této dohody může také Řecko posílat zpět do Turecka migranty, kteří vstoupí do Řecka nelegálně a nedostanou azyl.

Azylové řízení v Řecku ale často trvá velmi dlouho a uprchlická zařízení na ostrovech jsou i proto přeplněná, ač řecká vláda loni přemístila z ostrovů na pevninu na 25.000 běženců. Většina migrantů, kteří připluli loni z Turecka na řecké ostrovy, dorazila na ostrov Lesbos. V tamním táboře Moria, který má kapacitu 2300 lidí, žije ale k dnešnímu dni stále 5600 lidí. V přeplněném táboře často dochází k nepokojům.

Témata:  uprchlíci Řecko Španělsko

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 21:53

V Rusku pohřbili ministra, který si po odvolání Putinem vzal život

V Moskvě ve čtvrtek proběhl pohřeb exministra Romana Starovojta, který údajně spáchal sebevraždu krátce poté, co jej prezident Vladimir Putin odvolal z funkce. Šéf Kremlu na smutečním obřadu chyběl a neposlal ani věnec. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy