reklama

Mluvčí jihokorejského prezidenta to označil za významný posun v napjatých vzájemných vztazích. Obě země chtějí v nejbližších dnech jednat o účasti KLDR na zimní olympiádě, kterou bude v únoru pořádat právě její jižní soused.

"Horká linka" byla KLDR opakovaně přerušována v dobách zvýšeného napětí. K její obnově by mělo dojít dnes v 7:30 SEČ.

Diktátor Kim Čong-un v pondělním novoročním projevu nabídl Soulu nezvykle smířlivé gesto, když řekl, že zvažuje vyslání severokorejské výpravy na olympiádu a je otevřen rozhovorům. Soul reagoval nabídkou jednání na vysoké úrovni.

Bývalý jihokorejský národní bezpečnostní poradce Čchon Jung-u se domnívá, že Soul neměl na Kimova slova reagovat tak rychle. "Mrzí mě, že si vláda nenechala den dva, aby pečlivě zvážila Kimovy postranní úmysly," prohlásil.

Člen branného výboru amerického Senátu Lindsey Graham naznačil, že USA by mohly olympiádu bojkotovat, pokud se jí KLDR zúčastní. "Pokud dovolíme Kim Čong-unovi zúčastnit se zimní olympiády, udělíme legitimitu tomu nejméně legitimnímu režimu na planetě," napsal na twitteru Graham, který neúspěšně vyzýval k bojkotu také předchozí zimní olympiády v Soči.

reklama